Кафедра загального і слов’янського мовознавства

Permanent URI for this collection

Browse

Recent Submissions

Now showing 1 - 5 of 208
 • Item
  Критик проти недоладних віршів [електронний ресурс]
  (2022) Петренко-Цеунова, Ольга
  Неокласик Микола Зеров мав високі вимоги до себе, до письменників і навіть до читачів: із цього іронізував Валер’ян Підмогильний, коли створив у романі "Місто" образи критика Михайла Світозарова й викладача-латиніста, котрий стверджував, що без латини світ занапаститься, і зрештою заколов себе мечем, як давній римлянин. Розповідають, буцімто молоді поети приносили поважному критикові свої вірші, а Микола Костьович гидливо відмовляв зі словами: "Не треба мені ваших дохлих котенят". Якими були його критерії хорошої літератури, найпромовистіше засвідчують літературно-критичні тексти самого Зерова.
 • Item
  Взаємодія мовного ландшафту й мовних особистостей героїв у романі О. Ільченка "Місто з химерами"
  (2022) Близнюк, Катерина
  У статті досліджено особливості репрезентації Києва в романі О. Ільченка "Місто з химерами". Виявлено, що багатоетнічний склад населення показано через біографії та мовні особистості персонажів, а також через специфіку мовного ландшафту міста. Автор використовує польську та російську мову для маркування представників окремих соціальних груп, українська мова може мати маркувальну функцію, але переважно використовується як нейтральна мова викладу.
 • Item
  Сигматична координата моделювання дискурс-портрета мовної особистості
  (2022) Куранова, Світлана
  У доповіді окреслено особливості моделювання дискурс-портрета мовної особистості за сигматичною координатою та визначено параметри реконструкції особистісних смислів адресанта. Зосібна розглянуто перспективи створення узагальненого дискурс-портрета мовної особистості.
 • Item
  Слов'янські мови крізь мову українську (на матеріалі українського національного лінгвістичного корпусу)
  (2022) Лучик, Алла
  Репрезентативність, збалансованість за жанрами і функційними стилями текстів Українського національного лінгвістичного корпусу обсягом близько 20 млн, а також можливість використання повнотекстового пошукового інструментарію дозволили отримати максимально достовірні дані про особливості функціонування номінацій слов’янських мов в українській мові. За допомогою методу кількісних підрахунків описано шкалу уживаності референтів слов’янських мов в українських текстах усіх функційних стилів.
 • Item
  Мовні засоби впливу на слухача у проповіді "Крестъ Христа Спасителя и кождого человька" П. Могили
  (2022) Тома, Наталія
  Метою цієї розвідки є спроба здійснити аналіз проповіді "Крестъ Христа Спасителя и кождого человька" як комунікативного явища, враховуючи мовні засоби впливу на слухача, структуру тексту й виражальні засоби, ужиті проповідником з урахуванням особливостей психологічного сприйняття.