022: Ч. 1: Гуманітарні науки
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing 022: Ч. 1: Гуманітарні науки by Issue Date
Now showing 1 - 20 of 36
Results Per Page
Sort Options
- ItemЯвища семантичної трансформації та стилістичної транспозиції в українській мові 90-х рр. ХХ століття(2003) Тодор, ОленаThe article studies the particular features of the dynamics of lexical norms in Ukrainian language on the materials of dictionaries and mass-media. It analyses the process of vocabulary enrichment by new lexical units, the phenomena of semantic transformation and stylistic transposition.
- ItemБалто-Чорноморський союз: історична ретроспектива і політична перспектива(2003) Надтока, ОлександрСтаттю присвячено історії української зовнішньої політики. Пропоноване дослідження є однією з перших в історіографії міжнародних відносин України розвідкою щодо розвитку інтеграційних процесів та ідей міжрегіонального об 'єднання на теренах Балто-Чорноморського простору.
- ItemBridge from Free Writing to Academic Writing: Attending to Style(2003) Fedoriv, Ya.Стаття зосереджена на тих особливостях академічного стилю, які відрізняють науковий текст від текстів інших жанрів. Такий підхід є особливо актуальним під час викладання англійської мови для студентів магістерських програм з погляду підготовки їх до обміну науково-професійним досвідом на міжнародному рівні.
- ItemПро особливості комп'ютерного дискурсу(2003) Федорів, МаріяКомп 'ютерне спілкування стає дедалі поширенішим видом комунікації, тоді як типи і жанри комп 'ю- терного дискурсу висвітлені в лінгвістичній літературі недостатньо. Крім того, комп 'ютерне спілкування в україномовному середовищі як предмет лінгвістичного вивчення ще не піддавалося детальному аналізу. Тому цю працю присвячено розгляду комп 'ютерного дискурсу, який трактується як комунікативна подія, здійснювана за допомогою чи пов 'язана з роботою комп 'ютера. Показано, що специфіка комп 'ютерного дискурсу полягає у вибірковому комбінуванні ознак, характерних для інших видів і форм спілкування; для комп 'ютерного дискурсу характерне домінування англомовних лексичних основ; комп 'ютерний жаргон у своєму функціонуванні й особливо словотворі підкоряється законам української мови.
- ItemТрансферентний текст та його відмінність від talking cure(2003) Кирилова, ОльгаСтаттю присвячено обгрунтуванню поняття «трансферентного тексту», виведеного емпіричним шляхом з теоретичних досліджень франі(узького філософа й психоаналітика Жака Лакана щодо текстуальності мовлення у психоаналізі та поняття «трансферу».
- ItemНасильство, катарсис і "не-Я" глядача(2003) Собуцький, МихайлоУ статті розглядаються деякі суттєві аспекти реакції глядачів (а також критиків) на показ сцен насильства на кіно- та телеекранах. Для витлумачення глядацьких реакцій пропонується залучити поняттєвий апарат психоаналітичної теорії, модифікованої Г. С Саллівеном.
- ItemПозірні русизми ХХ століття(2003) Дзюбишина-Мельник, НаталіяThis article proposes to distinguish on the basis of etymology russian loan-words and rusisms-interferents beside pseudorusisms, specifically in vocabulary. The material for this research were belles-lettres texts of the beginning of the 20th century, when the normalizational processes in literary language were particularly activated. Differentiation of pseudorusisms gives the author an opportunity to observe some stylistic changes in the vocabulary of that time.
- ItemПротестантське питання на елекційному сеймі у Варшаві 1632 року(2003) Даневич, О.Протестантське питання не втратило своєї актуальності у Речі Посполитій на час обрання короля Владислава IV. У статті подано стислу характеристику діяльності протестантів на елекційному сеймі 1632року. Головним джерелом для написання статті є діаріуш сейму. Діаріуш містить чимало інформації про взаємини протестантів з католиками та православними. Активними учасниками сеймових дискусій були князь Криштоф Радзивілл, Адам Кисіль та інші визначні світські й духовні особи. У статті проаналізовано найважливіші проблеми, що їх вони висунули на розгляд сейму, та дискусії з приводу затвердження Акта варшавської Конфедерації.
- ItemЛексична сполучуваність у мові тоталітарного режиму(2003) Калиновська, ОксанаThe present article contains the discription to main models of lexical combination in linguistic system under totalitarian regimen; the research is based an language analisys of party documentaries (used as examples of Soviet language culture) in syntagmatic and paradygmatic relations. The limitations of lexical combinations is studied as one of the main conditions semantic transformation in the language system of totalitarian regimen.
- ItemВидавничий і друкарський знак(2003) Нестеренко, ПетроУ статті йдеться про історію видавничих та друкарських знаків в Україні, зокрема на підставі вивчення видань з бібліотечних колекцій Наукової бібліотеки НаУКМА.
- ItemРоль мови і мовної практики в навчанні іноземних мов : в історичному аспекті(2003) Горкун, М.The object of teaching has always been crucial for defining the method of teaching. In the last centuries (XIX-XX) these objects used to be either the language or the language practice changing in turn one another and thus changing the methods of teaching. The opposition of the two objects appears to be finished nowadays, because they have been united into language-speech activity which has given the name to the new approach in teaching foreign languages.
- ItemМузично-просвітницькі аспекти діяльності Григорія Сковороди(2003) Горенко-Баранівська, Л.У статті розглядаються музично-просвітницькі аспекти діяльності видатного українського філософа Григорія Сковороди. На основі архівних матеріалів та документальних джерел висвітлено життя Г. Сковороди як філософа, просвітителя, поета і музиканта, а також: його роль у розвитку національної музичної культури другої половини XVIII cm.
- ItemУрбанізаційні центри Русі: людина в культурному просторі(2003) Бондарець, ОксанаУрбаністика приділяє значну увагу дослідженню внутрішнього світу середньовічної людини, її способу життя як необхідним умовам пізнання середньовічної культури взагалі і міської зокрема. Вивчаючи у культурологічному вимірі давньоруські городища, автор статті звертається до характеристики їх жителів.
- ItemГригорій Сковорода і його вчення на початку третього тисячоліття(2003) Капранов, СергійФілософія Сковороди може бути прочитана як радикальна критика сучасної споживацької цивілізації. Саме цей аспект визначає її актуальність на початку НІ тисячоліття.
- ItemІдентифікація в кіно: психоаналітичний підхід(2003) Брюховецька, ОльгаУ статті локалізується апаратна теорія в її історичному та концептуальному контексті і розглядається внесок психоаналізу в поняття ідентифікації кіноглядача. Головне досягнення апаратної теорії в розумінні несвідомих процесів, які задіяні в перегляді фільму, пов 'язане з диференціацією самого процесу ідентифікації на ідентифікацію з побаченим (протагоністом, зіркою), яка частково відповідає поняттю емпатії, та -з точкою зору, з якої ми її розглядаємо.
- ItemФатальні жіночі персонажі в еддичній міфології(2003) Король, ДенисСтаттю присвячено огляду жіночих персонажів еддичної традиції давньої Скандинавії, які відзначаються своїм фатальним впливом на долю інших персонажів чи свого оточення. Аналізується ставлення до Смерті та її жіночих «агентів» у світоглядній традиції північно-західної Європи, проводяться паралелі з кельтською епікою.
- ItemThe Importance of being Literature(2003) Dukhota, O.У статті йдеться про важливість і необхідність уміння грамотно писати для сучасної людини, яка хоче досягти успіху. Досліджено певну кількість складних ситуацій англійського правопису та лексики, а також надано конкретні рекомендації щодо полегшення вивчення проблемних слів та сполучень.
- ItemТипи запитань у межах діалогічного дискурсу політичних новин телевізійного каналу BBC WORLD(2003) Кучер, Ю.У статті аналізується природа питальних речень, дається їх класифікація з точки зору інформативності в межах діалогічного дискурсу політичних новин телевізійного каналу BBC World.
- ItemПравнича термінологічна лексика в історичних творах Романа Іваничука(2003) Городиловська, Г.Спостереження над функціонуванням правничої' термінолексики у художньо-історичних творах дає змогу порівняти узусні (на рівні моделі) і контекстуальні (на функціональному рівні) характеристики термінів, розкрити потенційні семантичні, стилістичні, емоційно-експресивні можливості спеціальної лексики у художньому тексті. Лінгвістичний аналіз історичних творів Романа Іваничука допомагає не тільки виявити особливості індивідуально-авторського стилю українського романіста, а й дослідити процеси термінологізації і детермінологізації, взаємодії різностильових елементів, семантичного розвитку слів, розширення парадигматичних і синтагматичних зв 'язків правничих термінів у контексті літературного твору.
- ItemОсобливості національно-культурного життя в Україні в другій половині 1940-х років(2003) Бажан, ОлегУ статті розглядається проблема взаємовідносин радянської влади з творчою інтелігенцією та церквою в Україні по завершенні Другої світової війни.