Людина в часі (філософські аспекти української літератури ХХ - ХХІ ст.)
Permanent URI for this collection
Browse
Recent Submissions
Now showing 1 - 5 of 10
- ItemВідчути час(2010) Моренець, ВолодимирВступна стаття до збірника "Людина в часі (філософські аспекти української літератури ХХ - ХХІ ст.)", - Пульсари 2011.
- ItemГуманітарна міждисциплінарність: засади і практика(2010) Лисий, ІванМета цієї розвідки – з’ясування статусу міждисциплінарного підходу в гуманітарних, зокрема літературознавчих і культурознавчих, галузях посткласичної науки, змісту й сенсу актуалізовуваних сьогодні в ньому засад і аспектів. А також місце філософської "складової" міждисциплінарності, її евристичні спроможності.
- ItemРух до антропології через літературу(2010) Архипова, ЛюдмилаСтаття розглядає розвиток літературної антропології. Зазначено, що важливими є не тільки теоретичні чи ідеологізовані антропологічні моделі, що вводяться в комунікацію структурами влади, включно з освітніми. Надзвичайно істотними (в сенсі впливовості на саму людську істоту) є ті антропології, співналежність до яких можна пережити: антропології, запропоновані літературою, у вигляді історій чи поетичних метафор, пластичними мистецтвами – у вигляді тілесної форми, музикою – у вигляді звукових порядків.
- ItemОрфей, Діоніс і мрії про регенерацію: філософсько-літературні сюжети ХІХ ст.(2010) Єрмоленко, ВолодимирСтаттю присвячено світлій пам’яті Вілена Сергійовича Горського. Книжки та лекції Горського стали для автора найпершим відкриттям того, що філософія ніколи не рухається в порожнечі, що вона завжди прив’язана до ширших процесів культури і тільки у такій топографії знаходить справжнє життя. Символічно, що ця стаття присвячена метафорі палінгенесії та нового народження – одному з симптомів боротьби людини зі смертю та з забуттям. Пам’ятаючи про наших померлих, ми боремося проти остаточності смерті.
- ItemБіографічна філософія і філософічна біографістика у творчості філософа-письменника (випадок Ж.-П. Сартра)(2010) Менжулін, ВадимУ статті досліджується біографічна основа філософсько-літературних текстів Ж.-П. Сартра. Хоча філософія, на відміну від літератури, досить рідко практикує висловлювання від першої особи однини, особливо для передачі думок окремого індивіда, адже у філософії значно частіше йдеться про мислення як таке, свідомість як таку. Майже всі основні форми творчої активності Сартра (зокрема філософія, художня література та публіцистика) утворюють нерозривну єдність, великою мірою центровану навколо особистості – як його власної, так і особистості взагалі.