Київська академія
Permanent URI for this community
Київська Академія – міждисциплінарний науковий журнал, присвячений дослідженню спадщини Києво-Могилянської та Київської духовної академій , а також історії якнайширше витлумаченої освіти/освіченості на території України. На сторінках видання піднімається різноманітне коло питань - від історії персоналій та студентсько-професорського повсякдення до осмислення філософських і теологічних доктрин, від вивчення рівня письменності та організації і форм діяльності навчальних закладів до специфіки «освітнього коду» у той чи той період, сприйняття освічених/неосвічених людей, мотивації потреби шкільного знання тощо. Щорічник містить також рубрику рецензій та оглядів і публікує документи та матеріали на зазначену тематику. Видається НаУКМА з 2004 року: спочатку як окремий (35-й) том Наукових записок НаУКМА, з 2005 - окремим виданням. Від 10-го випуску всі статті журналу проходять попереднє анонімне рецензування. З 2016 р. журнал має окремий сайт (http://ka.ukma.edu.ua).
Browse
Browsing Київська академія by Issue Date
Now showing 1 - 20 of 215
Results Per Page
Sort Options
- ItemДо питання про "авторськість" філософських курсів XVII-XVIII cт.(2003) Симчич, МиколаУ статті проаналізовано підходи до дослідження філософських курсів професорів Києво-Могилянської академії XVII—XVIII cm. Автор на основі компаративного текстуального аналізу показує, що ряд викладачів КМА не складали власних курсів, а користувалися курсами своїх попередників. На основі цього заперечено думку про безумовну оригінальність філософських курсів у КМА XVII-XVIII cm.
- ItemБіблеїстична проблематика в Академії у 1861-1914 рр.: за публікаціями в "Трудах КДА"(2004) Головащенко, СергійЗапропоновано опис та попередній аналіз масиву публікацій з біблеїстики, авторами яких були представники київського духовно-академічного осередку. Визначено основні проблемно-тематичні розділи, за якими люже здійснюватися подальший аналіз біблеїстичної проблематики в КДА.
- ItemНаукові конференції НаУКМА: перше десятиріччя(2004) Брик, МихайлоПроведено аналіз становлення і розвитку наукової діяльності університету в 1992-2003 pp., зокрема 1-Х Щорічних наукових конференцій НаУКМА. Намічено перспективи і плани розвитку наукової діяльності університету на найближчі роки.
- ItemПетро Кудрявцев: з рукописної спадщини(2004) Пастушенко, Л.Перша публікація роботи відомого духовно-академічного мислителя кінця XIX - початку XX cm. П. П Кудрявцева являє собою біографічний нарис, присвячений Антонію Амфітеатрову (1815—1879), вихованцю і ректору Київської духовної академії.
- Item"Філософський єлей" педагогіки Маркеліна Олесницького(2004) Кузьміна, СвітланаУ статті здійснено спробу виявити філософсько-етичні засновки педагогічної теорії Μ. Олесницького - професора Київської духовної академії, одного з найзначніших київських духовно-академічних мислителів кінця XIX cm.
- ItemФілософська спадщина Київської духовної академії: джерелознавчий аспект дослідження(2004) Ткачук, МаринаНаголошуючи значущість джерелознавчого компоненту історико-філософського пізнання, автор розглядає проблему джерельних ресурсів дослідження київської духовно-академічної філософії XIX - початку XX cm.
- ItemУ пошуку меценатів та патронів: могилянський панегірик 1648 року на честь князя Яреми Вишневецького(2004) Яковенко, НаталяСтаттю присвячено досі не досліджуваній вітальній поемі, що була видана друком професорами Києво-Могилянського колегіуму на честь князя Яреми Вишневецъкого у травні 1648 року. Розглянуто питання можливого авторства та структура поеми. Проаналізовано символіку, алегоричний зміст натяків та загальної «ідеології» та ймовірної мети цього тексту.
- Item"Матеріальний світ" ректора Академії середини XVIII ст.: на прикладі архимандрита Сильвестра Ляскоронського(2004) Яременко, МаксимУ статті реконструюється та пояснюється матеріальне оточення одного з представників церковних інтелектуалів середини XVIII ст.-ректора Києво-Могилянської академії.
- ItemЕтапи будівництва "великої бурси" та побутові умови проживання в ній студентів(2004) Задорожна, ОксанаСтаттю присвячено одній зі сторін повсякденного життя студентів Києво Могилянської академії і є спробою показати етапи та якість будівництва бурси, а також умови проживання бурсаків протягом XVIII ст.
- ItemАкадемія в останні роки свого існування (1919-1923)(2004) Стародуб, А.Стаття присвячена історії Київської духовної академії у 1919—1923 роках. На підставі архівних джерел робиться спроба реконструкції особливостей функціонування Академії у даний період, а також з 'ясовується приблизна дата та обставини її закриття. Автор робить висновок, що перспективи подальших студій з цієї теми полягають у детальному вивченні біографій професорів та вихованців останніх років існування КДА.
- ItemІнтелектуальне середовище могилянців у Києво-Печерській лаврі(2006) Кагамлик, СвітланаУ статті досліджується формування у Києво-Печерській лаврі інтелектуального середовища із вихованців Києво-Могилянської академії та різновиди їх діяльності у монастирі. У цьому контексті простежується динаміка урядової політики щодо постригу могилянців, умови і особливості вступу вихованців Академії в Києво-Печерську лавру, а також моделюються їхні послушницькі обов’язки, ієрархічне зростання, інтелектуальний потенціал.
- ItemДва рукописи Російської національної бібліотеки з теологічними лекціями Йосифа Волчанського за 1721-1725 рр.(2006) Суторіус, КостянтинСтаття присвячена огляду рукописів теологічних лекцій Иосифа Волчанського, прочитаних у Києво-Могилянській академії у 1720-х рр. На підставі порівняння і текстуального аналізу записів, що зберігаються у фонді Новгородської семінарії Російської національної бібліотеки (Санкт-Петербург), в Інституті Рукопису Національної бібліотеки України ім. В. Вернадского та в фонді Московської духовної академії Російської державної бібліотеки, з \ясовано, коли і за яких обставин, один із записів цього курсу потрапив до Новгорода, а також встановлено одне з його можливих джерел.
- ItemДуховно-академічна філософія як феномен(2006) Ткачук, МаринаСтаттю присвячено питанню сутності і специфіки того типу філософування, що постав і розвивався у стінах православних духовних академій Російської імперії у XIX - на початку XX ст.
- Item"Учительне Євангеліє" 1616 р. у перекладі Мелетія Смотрицького в контексті української гомілетичної літератури(2006) Чуба, ГалинаУ статті розглянуто особливості перекладу Мелетієм Смотрицьким «Учительного Євангелія». Різного типу зміни, впроваджені ним у текст оригіналу, засвідчили спробу сформувати на основі відомої пам’ятки новий жанровий зразок учительно-проповідницької літератури.
- ItemКнижні джерела для вивчення Біблії в Київській академії: кілька міркувань щодо контекстуальної реконструкції(2006) Головащенко, СергійУ статті розглядаються основні європейські традиції бібліології та біблеїстики, через книжковий фонд відомі та доступні у Київській академії кінця XVIII — початку XIX cm. Наголошено на суперечливості та обмеженому характері використання й засвоєння європейських книжкових джерел у цій галузі.
- ItemДо питання про гомілетику Стефана Яворського(2006) Беркофф, Джованна БроджіАвторка аналізує зміст унікальної збірки, яка містить щонайменше 70 неопублікованих гомілій Стефана Яворського (рукопис № 1592 Російського державного історичного архіву в Санкт-Петербурзі), намагається пояснити деякі приховані значення його проповідей та наголошує на потребі сучасного видання праць Яворського, що дозволило б подати цілком відмінний образ цієї видатної особистості в українському літературному Бароко.
- ItemAkademia Kijowsko-Mohylanska w polskiej literaturze historycznej(2006) Chynczewska-Hennel, TeresaArtykui poswiqcony oglqdu prac historycznych, dotyczqcych Akademii Kijowsko-Mohylahskiej rowniez postaci Piotra Mohyly, publikowanych w jZZyku polskim. Poczqtek tych zainteresowah badaczamy polskimi odnosi sie do konca XIX - poczqtku XX wieku, czyli publikacji ksiqgi Aleksandra Waleriana Jablonowskiego. Podkreslono ze interes do Akademii, nie zawsze rowny, nasilil siq w latach 90-ch w zwiqzku z problematykq ukraihskq w cza- sach nowozytnych.
- ItemКиево-Могилянская академия и этницизация исторической памяти восточных славян (Иннокентий Гизель и Феодосий Софонович)(2006) Дмитриев, МихаилВ статье изучен вклад «Синопсиса» Гизеля и «Хроники» Софоновича, двух произведений, созданных людьми, в чьем интеллектуальном формировании Киево-Могилянская академия сыграла большую роль, в трансформацию «этнической» и исторической памяти восточнославянских обществ во второй половине XVII в. Проблема в том, что в протона- циональных формах самосознания, которые превалировали в культуре Киевской Руси, Московкого государства и были очень весомы в культуре украинско-белорусских земель вплоть до середины XVII в., были очень слабо развиты представления, которые осмысливали бы «русскость» в этнических категориях. Грубо упрощая, можно сказать, что «русские» не понимались как gens или natio. Понятие «русскости» вырастало почти полностью из политических, конфессиональных и территориальных компонентов. Ситуация изменилась в эпоху сильных западных влияний на традиционную православно-византийскую культуру восточных славян. Два изученных с этой точки зрения исторических сочинения Гизеля и Софоновича отражают этницизацию исторической памяти русской и украинско-белорусской культур в XVII в.