Арешт, суд, ув'язнення. Юриспруденція в СРСР на службі в КДБ

Loading...
Thumbnail Image
Date
2024
Authors
Брюховецька, Лариса
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Abstract
Для нас нині свобода слова – стан природний, як дихання. В СРСР всі мали думати, говорити і діяти за велінням компартії та її вождів. Параджанов себе поводив так, ніби цього правила не існувало або він про нього не знав. Колеги боялися потрапляти до нього на язик, але тут проявлялася його амбівалентність. Як стверджував очільник КДБ УРСР В. Федорчук, в поле зору органів Параджанов потрапив ще в 1950-х. В Україні досьє на Параджанова почало наповнюватися з 1962 року, і чимало його висловів лягали на стіл "компетентних органів", зокрема його знамениті: "Мені квиток тільки в один кінець" (коли мав летіти на фестиваль до Аргентини), відповідь на запит "Советской Энциклопедии", яка звернулася до нього за біографічною довідкою: "Повідомте Вашим читачам, що я помер в 1968 році через геноцидну політику радянської влади", – а ще його вислови: "Я перший підняв меч, щоб вигнати з кінематографа червоних комісарів, надушених "Красною Москвою", "Я першим вирив могилу соцреалізму своїми фільмами". Про цю нестриманість, яка йому шкодила, писали його колеги, зокрема Володимир Луговський у книзі "Невідомий Маестро".
Description
Keywords
Сергій Параджанов, Марта Дзюба, Роман Корогодський, Сурен Шахбазян, "Тіні забутих предків", "Саят-Нова", "Київські фрески", Анатолій Фуженко, Комітет державної безпеки, стаття
Citation
Брюховецька Л. І. Арешт, суд, ув'язнення. Юриспруденція в СРСР на службі в КДБ / Лариса Брюховецька // Кіно-Театр. - 2024. - № 1. - C. 11-14.