Київська академія. Випуск 005
Permanent URI for this collection
Browse
Recent Submissions
- ItemПисьменність серед мешканців Полтави другої половини XVIII століття (за матеріалами Румянцевського опису)(2008) Волошин, ЮрійУ статті, на підставі Румянцевського опису Малоросії 1765—1766рр., проаналізовано грамотність мешканців міста Полтави, доведено безпідставність поширених сьогодні тверджень про майже загальну писемність населення Гетьманщини у XVIII ст.
- ItemПідроблена грамота князя Романа Мстиславича Києво-Печерському монастирю: текст, джерела та «пам ’ять» про києво-руське минуле її творців (перша половина XVII століття)(2008) Затилюк, ЯрославУ статті розглянуто підроблені документи київського домініканського монастиря св. Миколая та Києво-Печерського монастиря на спірні маєтності. Написання текстів підробок передбачало добре знайомство з минулим. Детально проаналізовано текст сфальшованої грамоти князя Романа, зокрема визначаються джерела та обізнаність із минулим її авторів. Піднято питання щодо «пам’яті» про давньоруське минуле (і князя Романа зокрема), пропагованої у київській інтелектуальній традиції першої половини XVII століття.
- Item"З письма та письменних людей нема добра"? Запорозька Військова канцелярія, військова "простота" й "проста вольниця"(2008) Кузик, ТетянаУ статті розглянуто руйнацію в середині XVIII ст. Запорозького Коша як громади усної соціальної комунікації. З ’ясовано суперечність між маргінальним становищем писарів і писаного слова в рамках традиційних інституцій та значущістю їхнього справжнього впливу на січове життя, породжену маніпулюванням формулою колективного порятунку в умовах зовнішніх загроз. Встановлено стійкий та інерційний характер сприйняття січовою громадою грамотних та писаного слова у якості «джерела зла».
- ItemСимволічний простір візантійської літургії у книзі "Алфавит собранный, ривмами сложенный..." сет. Йоана Максимовича(2008) Журавльова, СвітланаУ статті простежено вплив літургійної традиції на книгу «Алфавит собранный, ривмами сложенный...» сет. Йоана Максимовича на прикладі циклу віршів «Литургія», де автор розкриває свій погляд на провідну роль у житті християнина Таїнства Євхаристії, завдяки якому здійснюється діалог між Творцем і людиною, сходження Божої благодаті на неї.
- ItemТема государевой чести в эпистолярных сочинениях патриарха Никона(2008) Севастьянова, СветланаВ статье рассматриваются представления о царской чести на примере писем патриарха Никона к царю Алексею Михайловичу. Автор приходит к заключению, что понимание этого вопроса церковным иерархом не выходило за рамки понятий, существовавших в русском обществе XVII в.
- «
- 1 (current)
- 2
- 3
- »