Кіно-Театр. 2020. №3

Діти райка на шляху до раю
    (2020) Швець, Юлій
    Нова вистава Харківського театру ляльок виявилась вельми цікавою з кількох точок зору. Вона викликає чимало асоціацій і порівнянь зі справді неперевершеним кінематографічним першоджерелом – фільмом "Діти райка" ("Les Enfants du paradis") Марселя Карне за сценарієм Жака Превера. Але харківська вистава не просто йде за сюжетом, а й доповнює його свіжими алюзіями і переосмисленнями – цілком у дусі нового часу.
    Різдво Козацьке: не вір, не бійся, не проси
    (2020) Швець, Юлій
    Химерна казка "Пекельна хоругва, або Різдво Козацьке", знята за літературним твором "Про старого козака, різдвяного чорта, чотири роги і козацький рід" найвідомішого українського казкаря Сашка Лірника, – мабуть, найбільш дотепна та оптимістична стрічка серед створених в новітній історії України. Цікавий, не захаращений вторинними деталями сюжет, з якого зрозуміло, "хто кому доводиться родичем", іронічно переосмислює суперечку Бога і Чорта про сутність козацького єства. Як і у "Фаусті" Ґете, боротьба вищих сил за людську душу призводить до масштабних випробувань (фізичних, вольових та інтелектуальних) козака Семена Семирукого. У поєдинку з Чортом молодий козак проявляє мужність, невичерпну вигадливість: перебуваючи у пеклі в полоні, перевиховує чортенят в козацькому дусі, передає їм свої знання й уміння, аби отримати вірних союзників.
    Історія віри в Україну
    (2020) Швець, Юлій
    Під час війни, коли на кону людське життя, мораль мо­нохромна. Вона не сяє розмаїттям, не виглядає, як іспан­ський футбол. Визвольна війна не гра, та все ж має свої правила. Ці правила й трагічні наслідки нехтування ними аналізує фільм "Екс".
    Залп сміхом по ворогу
    (2020) Пащенко, Анастасія
    Руїни Кремля, Путін, що плазує перед українським вої­ном, а той, розправивши архангельські крила і здійнявши вогненного меча, провіщає йому суд Божий - мрія, сон зо­лотий кожного українця... і водночас - перша сцена патріотичної комедії Володимира Тихого "Наші котики". Омріяна картина ця, втім, виявляється сном і тут: насправді фільм присвячено подіям далекого-недавнього 2014 року, коли російська агресія набирала обертів, а добровольці чи не активніше й успішніше, ніж держава, рятували Україну. Невеликий загін таких охітних, що успішно розгромлює всі російські й сепаратистські заго­ни, а заодно "виховує" наївну журналістку в правильному патріотичному дусі, - нехитрий зміст фільму. Втім, як і годиться комедії (з елементами пародії), головне тут - не сюжетні перипетії, а те, як їх подано.
    Ілюзорне життя в ілюзорному світі
    (2020) Пащенко, Анастасія
    Стаття присвячена екранізації роману Софії Андрухович "Фелікс Австрія" - "Віддана", режисер Христина Сиволап, 2019.