002. Факультет економічних наук
Permanent URI for this community
Browse
Browsing 002. Факультет економічних наук by Issue Date
Now showing 1 - 20 of 1570
Results Per Page
Sort Options
- ItemІнноваційна теорія економічної політики(1991) Бажал, ЮрійТеоретична і практична нерозробленість реальних шляхів переходу до ринкової економіки зумовлює невдачу перших спроб демонтажу адміністративно-командної системи. У зв'язку з цим дуже важливо принципово відповісти на запитання, чи таке становище є переважно наслідком опору старого новому, чи все ще не знайдено нову модель управління, яка визначала б ефективну саморегуляцію господарської системи, а не її руйнування.
- ItemЕволюційна парадигма економіки перехідного періоду(1993) Бажал, ЮрійРозробляючи проекти трансформації суспільства в ринкову соціоструктурну систему, перш за все треба чітко визначитися щодо методологічної парадигми таких перехідних процесів. Як свідчать політико-економічні події в Україні, це питання сьогодні не є очевидним як в теорії, так і у практиці. Ha периферії пошуків опинився один з найважливіших висновків західної соціології, згідно з яким головна відміна капіталізму від того, що у нас називалося соціалізмом, пов'язана насамперед не з формами власності, а полягає в тому, що ці суспільні конструкції є нетотожними і протилежними за панівним у них ментальним уявленням про організаційні форми розвитку суспільства1. Конструкції цих двох типів соціумів виходять з двох різних парадигм, які на початку сторіччя дістали назви, відповідно, «генетичної» та «телеологічної». Перша визнає, що суспільство має свої внутрішні механізми самоорганізації та саморозвитку шляхом природної еволюції. Друга — відстоює тезу, що суспільство буде більш динамічним і ефективним, коли побудувати його як машину, і окремі люди можуть бути водіями цієї гігантської «машини» та керувати країною як єдиною фабрикою. Сучасні розвинуті країни обрали генетичну, чи еволюційну, парадигму розвитку, а країни так званого «соціалістичного табору» та фашистські режими — телеологічну.
- ItemДоля теорії: 100-річчя класичної праці М. І. Туган-Барановського і сучасність(1994) Бажал, ЮрійВидатний український вчений і політичний діяч M.I. Туган-Барановський (1865—1919 pp.) став класиком світової економічної думки насамперед завдяки монографії «Промислові кризи в сучасній Англії, їх причини та вплив на народне життя». Планетарне поширення ідей книги пов'язано з перекладом її другого видання німецькою (1901 і 1969 pp.), французькою (1913 p.), японською (1931 і 1972 pp.), англійською (1954 p.) та італійською (1985 p.) мовами. B Росії вона мала чотири видання. Відомий вчений-економіст E. Хансен слушно вважає, що цій праці «судилося відкрити нову епоху в... теорії промислових циклів».
- ItemИнвестиции: курс лекций по современной финансовой теории(1997) Мертенс, О.Окреслено найбільш важливі досягнення теорії фінансів. Основою книги є курс лекцій, які автор викладав для студентів Київського унівеситету ім. Т. Шевченка та Національного університету "Києво-Могилянська академія". Книга буде корисною не тільки студентам-економістам, але й практикам, робота яких безпосередньо пов'язана з ринком цінних паперів.
- ItemЕконометрика: підручник(1998) Лук’яненко, Ірина; Краснікова, ЛарисаПідручник — результат багаторічного досвіду викладання авторами курсу економетрики студентам економічних спеціальностей Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Національного університету "Києво-Могилянська академія". Підручник побудовано за простою схемою. Матеріал викладено доступно, ясно і грунтовно. В кінці кожного розділу подається підсумок вивченого, а також наводяться необхідні навчальні завдання: контрольні запитання, задачі, вправи, тести, завдяки чому студенти зможуть не тільки перевірити свої знання, але й застосувати їх для аналізу реальних економічних процесів. Авторами підручника повною мірою враховано досвід викладання економетрики в провідних університетах США, Великобританії та Німеччини. Такого рівня підручник в Україні видається вперше. Розраховано на студентів економічних спеціальностей, магістрантів, аспірантів, викладачів економічних дисциплін, широке коло фахівців.
- ItemВикористання програмного продукту MapInfo для створення геоінформаційної системи природно-заповідного фонду України(1998) Бондаренко, Е. Л.; Тьорло, ВікторіяМатеріали Четвертої Всеукраїнської конференції з геоінформаційних технологій "Теорія, технологія, впровадження ГІС" ГІС-форум-98"
- ItemМетодологічні підходи до картографування особливостей землекористування гірських територій "Єврорегіону Карпати"(1998) Тьорло, ВікторіяРеалізація проекту “Єврорегіон Карпати” має важливе значення як для України, так і для інших європейських держав, що обумовлено, перш за все, значною кліматорегулюючою функцією та унікальними рекреаційними ресурсами цієї гірської країни. Крім того, Карпати у вирішальній мірі визначають характер протікання гідрологічних процесів, екологічну ситуацію та господарську діяльність на прилеглих територіях. Ці особливості справляють значний вплив на життєзабезпечення не тільки 25 мільйонів населення, що безпосередньо проживає на їх територій, але й велику його кількість із суміжних областей та рекреантів, які щорічно приїздять в регіон на лікування та оздоровлення. Тому вивчення особливсотей землекористування та обгрунтування заходів, спрямованих на збереження та відтворення природного середовища Карпат, має велике соціальне, екологічне та економічне значення.
- ItemПерспективна система регіонального управління природно-заповідними територіями в Українських Карпатах(1999) Тьорло, Володимир; Тьорло, ВікторіяМатеріали Міжнародної науково-практичної конференції "Екологічні та соціально-економічні аспекти катастрофічних стихійних явищ у Карпатському регіоні (повені, селі, зсуви)", Рахів, Україна, 21-24 вересня 1999 року.
- ItemОцінка ефективності організаційно-правових форм господарювання підприємницької структури(1999) Іванова, Н. Ю.; Мельникова, І.У праці обгрунтовано показники, що дають можливість оцінити ефективність функціонування підприємницької структури, враховуючи при цьому особливості конкретної організаційно-правової форми господарювання. Наведена методика оцінки ефективності організаційно-правових форм і результати її реалізації.
- ItemПерехідна економіка як особлива економічна система(1999) Бураковський, ІгорСтаття присвячена аналізові перехідної економіки як особливої економічної системи, яка має суттєво відрізнятися як від адміністративно-командного господарства, так і ринкової економіки.
- ItemОсновне протиріччя науково-технологічної сфери української економіки(1999) Бажал, ЮрійДинамічний розвиток науково-технологічної сфери багатьох країн є сьогодні одним з найпомітніших мегатрендів еволюції людської цивілізації. Це знаходиться у повній відповідності із сучасними теоріями економічного зростання, де фактор технологічних змін вважається головним чинником перманентного розвитку. Такий примат науково-технічного прогресу виводить організаційно-управлінські проблеми сфери продукування і застосування знань у центр уваги політиків і бізнесменів усіх динамічних держав, як розвинутих, так і тих, що прагнуть цього. Тому невипадково остання щорічна доповідь Світового банку, яка зазвичай фокусує увагу світової громадськості на найактуальніших цивілізаційних процесах, повністю присвячена розгляду сучасних проблем застосування людських знань для економічного розвитку.
- ItemМетодичний підхід до оцінки ефективності інвестиційних проектів(1999) Іванова, Н. Ю.; Кудіна, Л.В роботі проаналізовано інвестиційний клімат в Україні. Аналіз та порівняльна характеристика методик, які були актуальні для планової економіки, та методичних підходів, які використовуються в ринкових відносинах, дали можливість розробити теоретичний підхід до оцінки ефективності інвестиційних проектів в умовах економіки перехідного періоду. На його основі створено методичний підхід до оцінки ефективності інвестиційних проектів, що реалізуються в Україні, який дозволяє врахувати високий ступінь ризику вкладання капіталу та дефіцит усіх ресурсів шляхом проведення поетапного поглибленого аналізу фінансових вкладень за якісними та кількісними ознаками.
- ItemЕконометричне моделювання процесів у грошово-кредитній сфері(1999) Лук'яненко, Ірина; Городніченко, ЮрійСтаття присвячена розробці симультативної системи економетричних рівнянь, що описують взаємозв'язок показників грошово-кредитної сфери економіки України. Проведено моделювання причиново-наслідкових зв'язків на реальній інформації, отримано економетричну оцінку невідомих параметрів моделі, проаналізовано одержані результати. На основі побудованої моделі також розглянуто сценарій можливого розвитку подій в 1999- 2000 pp. y сфері грошово-кредитних відносин України.
- ItemКартографування особливостей землекористування Закарпатської області для цілей раціоналізації регіонального управління(1999) Тьорло, ВікторіяВ умовах реформування економіки та суспільних відносин картографування особливостей землекористування є важливою передумовою раціонального використання ресурсів регіону та підвищення ефективності господарювання. Велике значення при цьому має удосконалення територіальної організації землекористування регіону, зокрема, підвищення ефективності управління земельними ресурсами, створення однакових можливостей для розвитку різноманітних форм організації виробництва та охорони довкілля за умови розвитку приватної, державної, а також колективної та інших перехідних форм власності на землю.
- ItemІнноваційна теорія економічного розвитку: М. Туган-Барановський, Й. Шумпетер і проблеми перехідної економіки України(2000) Бажал, ЮрійThe article is dedicated to the history of innovation theory of economic development and shows it's important role to elaborating of contemporary economic policy in Ukraine. According to this theory the growth of national wealth depends on the effective supporting of the innovation process in the country, which guarantees permanent structural reform of the national economy on a new technological basis. The central point of this policy connects to the creation of legal stimulus and institutional conditions that will promote innovation entrepreneurships.
- ItemДослідження математичної моделі оптимального страхування основних та оборотних фондів за допомогою пакета Maple(Державна податкова адміністрація України, 2000) Бридун, ЄвгенійВ статті пропонується розглянути математичну модель, що оцінює витрати на страхування і його корисний ефект. Функція корисності була реалізована за допомоги універсальної системи Maple.
- ItemВідшкодування збитків на об’єктах енергетики енергетичними страховими пулами(2000) Бридун, Євгеній; Новицький, В.В статті наведені приклади застосування пулінгової форми відшкодування збитків на енергетичних об'єктах. Також, проведено аналіз механізмів відшкодування збитків і аналіз розвитку вітчизняного страхового ринку. Запропоновано декілька варіантів діяльності страхових компаній, враховуючи особливості енергетичних ризиків.
- ItemНеобхідність та шляхи впровадження екологічного страхування в Україні(Державна податкова адміністрація України, 2000) Бридун, Євгеній; Новицький, Віктор ВолодимировичIn the article was studied modeling of environmental and economic risks. Was analyzed the regulatory and legislative framework in the field of environmental auditing. Was paid special attention to the ecological insurance as the way of compensation for environmental damage. Was studied organization of the market abroad, on this foundation was formulated direction of ecological insurance in Ukraine.
- ItemЕколого-економічні проблеми аграрного землекористування Закарпатської області та основні напрями їх вирішення(2000) Тьорло, ВікторіяМатеріали Міжнародної науково-практичної конференції "Регіональні проблеми розвитку агропромислового комплексу України: стан і перспективи вирішення" (Київ, 21-22 березня 2000 року)
- ItemПопит на гроші. Ілюстрація класичного підходу(2000) Лук’яненко, ІринаСтаття присвячена проблемам моделювання функції, попиту на гроші, що базується на класичному підході з застосуванням механізму часткового пристосування. Оцінена довгострокова функція попиту на гроші та функція короткострокового пристосування для України на основі квартальних даних за період 1992.4—2000.1. Перевірена чутливість попиту на гроші до факторів, що його визначають. Запропоновано модифікацію базова моделі, яка більш успішно може бути використана для передбачення майбутнього попиту на гроші.