Захарко, Христина
У судовій практиці рідко можна знайти застосування припинення правовідносин як єдиного способу захисту. Частіше за все цей спосіб захисту комбінують із іншими: відшкодування збитків, моральної шкоди тощо. Найчастіше позивачі просять повернення сплачених за договором коштів, що можна віднести до способу захисту, закріпленого в пункті 5 частині 2 статті 16 ЦК України, примусове виконання обов’язку в натурі. До прикладу, в справі № 161/8202/22 Луцького міськрайонного суду Волинської області від 31.10.2022 р. 5 використовується цей спосіб захисту. Окрім того, додатково можуть застосовуватись такі способи захисту, як примусове виконання обов’язку в натурі, відшкодування збитків та відшкодування моральної шкоди. Введення воєнного стану, з огляду на аналізовані справи, не впливає на вибір способу захисту цивільних прав, однак впливає на обставини виконання зобов’язання, що є чинником неможливості, неналежності їх виконання та (або) зміни обставин, якими сторони керувалися при укладанні договору.
Верховний Суд України, Постанова Великої Палати Верховного Суду, позивачі, повномасштабне вторгнення, тези конференції
Захарко Х. О. Вибір способу судового захисту в справах про розірвання договору про надання послуг / Захарко Христина Олегівна // Сучасні виклики приватного права в умовах війни : збірник наукових праць учасників круглого столу (1 лютого 2024 року, Київ, Україна) / [орг. комітет: Ханик-Посполітак Р. Ю., Федосєєва Т. Р.] ; Національний університет "Києво-Могилянська академія", Факультет правничих наук, Кафедра приватного права. - Київ : НаУКМА, 2024. - C. 50-55.