Менжулін, Вадим
Упродовж багатьох років автор цієї статті викладає для студентів бакалаврату Національного університету "Києво-Могилянська академія" вибіркову навчальну дисципліну "Аналітика міфу". Вона передбачає вивчення філософії міфології (тобто концептуального осмислення специфіки міфічного мислення) на різних етапах її розвитку. Нині серед доступних джерел загалом бракує матеріалів про розвиток відповідних рефлексій за часів Середньовіччя, а в тій обмеженій інформації, що залишилася від радянських і перших пострадянських років, є неточності. Це стосується, зокрема, специфічного ставлення до міфу, яке можна знайти у "Бібліотеці" відомого візантійського вченого, філософа, богослова, державного і церковного діяча ІХ століття Фотія І Великого. Не претендуючи на відтворення поглядів цього мислителя в усій повноті та з максимальною історико-філологічною автентичністю, цей нарис покликаний лише заповнити прогалини і виправити помилки щодо нього та його епохи саме у контексті філософії міфології. Зокрема у минулому була поширеною думка, що середньовічні автори якщо й зверталися до античної міфології, то суто з метою її дискредитації. У цьому нарисі доведено і проілюстровано на різноманітних прикладах, що Фотію було властиве ширше прочитання античної міфології. Воно передбачало не тільки жорстку критику, а й певну рецепцію відповідної літератури шляхом знаходження в ній художньо-естетичних, мовно-стилістичних, історико-культурних, навчально-освітніх або морально-повчальних достоїнств. Попри те, що Фотієве ставлення до античної міфології формувалося в рамках релігійно-християнської традиції, воно водночас має глибокі конотації як із дохристиянською культурою, так і з поступальним розвитком науки. З одного боку, наявну в "Бібліотеці" рецепцію давньої міфології можна трактувати як прояв ренесансу античної культури, що був характерний для Візантії часів Фотія і одним із провідних представників якого можна вважати його самого. З іншого боку, Фотієву критику давніх міфів можна розглядати не тільки як боротьбу християнства з язичницькою міфологією, а і як продовження особливої інтелектуальної тенденції, що бере початок ще в античності і яку можна унаочнити за допомогою формули "від міфу до логосу".
For many years, undergraduate students at the National University of "Kyiv-Mohyla Academy" are offered the optional course "Analytic of Myth." It involves a study of the philosophy of mythology (that is, a conceptual understanding of the specifics of mythical thinking) at various stages of its development. Cur-rently, among the available sources, materials on the development of relevant reflections during the Middle Ages are generally lacking. In the limited information remaining from the Soviet and first post-Soviet years, there are significant inaccuracies. This applies to the specific attitude to myth, which can be found in the "Bibliotheca" of the famous Byzantine scholar, philosopher, theologian, statesman, and clergyman of the 9th century Photios I of Constantinople (Photios the Great). Not pretending to reproduce the views of this thinker in their entirety and with maximum historical and philological authenticity, this essay only intends to fill in the gaps and correct mistakes about Photios and his era precisely in philosophy of mythology context. In the past, there was a widespread rumour that medieval authors used to refer to ancient mythol-ogy solely for the purpose of discrediting it. This essay proves, supported by various examples, that Photios rather opted for a wider reading of ancient mythology. It involved not only harsh criticism, but also a cer-tain acknowledgement of relevant literature by discovering there several artistical, aesthetical, linguistic, stylistic, historical, cultural, educational, and moral advantages. Even though Photios’ attitude to ancient mythology formed within the framework of Christian religious tradition, it is deeply consonant with both pre-Christian culture and progress of science. On the one hand, the understanding of ancient mythology in "Bibliotheca" can be considered as a manifestation of the renaissance of ancient culture typical for Byzan-tium during the times of Photios (he himself was one of the leading representatives of this renaissance). On the other hand, Photios’ criticism of ancient myths can be considered not only as an example of struggle between Christianity and pagan mythology, but also as a continuation of a special intellectual trend that originates in antiquity and can be described by the formula "from myth to logos."
міфологія, міфографія, міф, логос, історія філософії, філософія міфології, антична філософія, середньовічна філософія, візантійська філософія, логіка, риторика, неоплатонізм, язичництво, християнство, апологетика, Фотій І Великий, стаття, Mythology, mythography, myth, logos, history of philosophy, philosophy of mythology, ancient philosophy, medieval philosophy, Byzantine philosophy, logic, rhetoric, Neoplatonism, paganism, Christianity, apologetics, Photios I of Constantinople (Photios the Great)
Менжулін В. І. Критика та рецепція античної міфології у "Бібліотеці" Фотія (Нові матеріали до навчальної дисципліни "Аналітика міфу") / Менжулін В. І. // Наукові записки НаУКМА. Філософія та релігієзнавство. - 2023. - Т. 11-12. - С. 81-94. - https://doi.org/10.18523/2617-1678.2023.11-12.81-94