Ідея єдності політики і моралі у творчості Петра Могили

Головащенко, Сергій
В особі митрополита П.Могили Україна отримала духовного лідера. Це було визнано, незважаючи на відсутність конфесійної єдності. Завзятий прихильник католищгва та унії Касіян Сакович у своїй "Перспективі" визнавав, що у православних школах отця Могили "вчать добре". А православні Могилині Требники протягом століть поширювались, зберігалися і вшановувалися саме у греко-католицьких парафіях. Однак духовне лідерство П.Могили мало визначну особливість. Він був предстоятелем Київської Митрополії тоді, коли церква залишилася чи не єдиним репрезентантом духовної, національно-культурної, а затим і політичної ідентичності української спільноти. В умовах втрати державного суверенітету актуальною виявилася унікальна здатність християнської церкви через свої інституції та ідеологію бути носієм, зберігачем та ретранслятором соціального, в тому числі політичного досвіду та форм суспільної організації. У 30-40 рр. XVII ст. справжня політична активність П. Могили мала реальні наслідки. Це - легалізація православної церкви, інтеграція її до наявної правової та політичної системи; впорядкування внутрішньо-церковного життя; перспективи полагодження міжконфесійних відносин. Могила, церковний лідер, фактично був політиком загальнонаціонального масштабу. Тому варто уважніше придивитися до ідей, висловлених Петром Могилою у різні роки з приводу покликання та особливостей служіння провідника народу, керівника, політика.
Петро Могила, духовний лідер, пастирство, провідник народу, Київська митрополія, стаття
Головащенко С. І. Ідея єдності політики і моралі у творчості Петра Могили / С. Головащенко // Петро Могила і сучасність : (до 400-річчя від дня народження) / ред. П. Яроцький / Відділення релігієзнавства Інституту філософії НАН України, Національний університет "Києво-Могилянська академія". - Київ : [б. в.], 1996. - С. 16-18.