Конструювання образу національно-визвольного руху 1917–1921 рр. у Cловнику української мови в 11 томах

Підгорна. Олександра
Національний університет "Києво-Могилянська академія"
У роботі розглянуто конструювання образу українського національно-визвольного руху 1917–1921 рр. у Словнику української мови в 11 томах. З’ясовано, що він формується через такі теми: поразка, тимчасовість, безсилість, жорстокість, бандитизм та іноземна підтримка. Дискредитація національно-визвольного руху простежується у словникових статтях, які не мають очевидного зв’язку із аналізованою тематичною групою. Виявлено вплив російсько-української колоніальної ситуації на спосіб лексикографування одиниць.
The paper examines the construction of the image of the Ukrainian national liberation movement of 1917–1921 in the Dictionary of the Ukrainian Language in 11 volumes. It is found that it is formed through the following themes: defeat, temporality, powerlessness, cruelty, banditry, and foreign support. Discrediting the national liberation movement can be traced in dictionary entries that have no obvious connection with the analyzed thematic group. The influence of the Russian-Ukrainian colonial situation on the way of lexicographing lexical entities is revealed.
українська лексикографія радянського періоду, тлумачний словник, постколоніальна лінгвістика, національна ідентичність, радянський колоніалізм, тези конференції, Ukrainian lexicography of the Soviet period, explanatory dictionary, postcolonial linguistics, national identity, Soviet colonialism
Підгорна О. Р. Конструювання образу національно-визвольного руху 1917–1921 рр. у Словнику української мови в 11 томах / Олександра Підгорна // Мовний простір сучасного світу : тези доповідей VIIІ Всеукраїнської наукової конференції студентів, аспірантів і молодих учених (м. Київ, 24 травня 2024 р.) / [орг. комітет: Куранова С. І. (голова) та ін.] ; Національний університет "Києво-Могилянська академія", Кафедра загального і слов'янського мовознавства [та ін.]. - Київ : НаУКМА, 2024. - C. 153-157.