Які спільні риси мав опір українців і решти поневолених народів?

Кірсенко, Михайло
Інститут історії України Національної академії наук України
Закордон вважав Радянський Союз продовженням Російської імперії, але поступово збагнув, що монолітність цього утвору ілюзорна. В Давньому Римі таємниця влади полягала в тому, що цісарі здобували її не в столиці, а в таборах легіонів. Перехід Руси від ротації Рюриковичів по уділах до засади Любецького з’їзду князів "Кожен нехай володіє вотчиною своєю" стимулював сепаратизм. Франція, Іспанія, Італія, Німеччина формувались з інтеграції дрібних утворів, а національні держави Східно-Центральної Європи навпаки, через дезінтеграцію багатонаціональних Австро-Угорщини, Російської та Османської імперій, потім Радянського Союзу, Югославії та Чехословаччини. Ціла Європа від феодалізму, станового ладу, абсолютизму, революцій, через авторитаризм і парламентаризм простує до ствердження ліберальної демократії, самоврядних регіонів і громад.
антикомуністичні виступи, комунізм, диктатура, опір суспільства, Радянський Союз, Декларація державного суверенітету Української РСР
Кірсенко М. В. Які спільні риси мав опір українців і решти поневолених народів? / Михайло Кірсенко // Перелом: війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками : у 3-х кн. / упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь, С. Блащук ; відп. ред. В. Смолій ; НАН України, Інститут історії України. - Київ : Інститут історії України НАН України, 2023. - Кн. 3, Розділ 4. - С. 379-380.