Які спільні риси мав опір українців і решти поневолених народів?
Loading...
Date
2023
Authors
Кірсенко, Михайло
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Інститут історії України Національної академії наук України
Abstract
Закордон вважав Радянський Союз продовженням Російської імперії, але поступово збагнув, що монолітність цього утвору ілюзорна. В Давньому Римі таємниця влади полягала в тому, що цісарі здобували її не в столиці, а в таборах легіонів. Перехід Руси від ротації Рюриковичів по уділах до засади Любецького з’їзду князів "Кожен нехай володіє вотчиною своєю" стимулював сепаратизм. Франція, Іспанія, Італія, Німеччина формувались з інтеграції дрібних утворів, а національні держави Східно-Центральної Європи навпаки, через дезінтеграцію багатонаціональних Австро-Угорщини, Російської та Османської імперій, потім Радянського Союзу, Югославії та Чехословаччини.
Ціла Європа від феодалізму, станового ладу, абсолютизму, революцій, через авторитаризм і парламентаризм простує до ствердження ліберальної демократії, самоврядних регіонів і громад.
Description
Keywords
антикомуністичні виступи, комунізм, диктатура, опір суспільства, Радянський Союз, Декларація державного суверенітету Української РСР
Citation
Кірсенко М. В. Які спільні риси мав опір українців і решти поневолених народів? / Михайло Кірсенко // Перелом: війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками : у 3-х кн. / упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь, С. Блащук ; відп. ред. В. Смолій ; НАН України, Інститут історії України. - Київ : Інститут історії України НАН України, 2023. - Кн. 3, Розділ 4. - С. 379-380.