Яка роль і питома вага України і Росії в розпаді Радянського Союзу?

Loading...
Thumbnail Image
Date
2023
Authors
Кірсенко, Михайло
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Інститут історії України Національної академії наук України
Abstract
Швидка дезінтеграція Радянського Союзу вразила політологів Заходу, які зосереджувались на Москві й нехтували периферією. Насправді дивовижним є тривале існування цього антагоністичного конгломерату. Облишмо облудні балачки про культуртрегерство Росії. Народи Східної Балтії, Центральної Азії та Кавказу мали самобутні цивілізації задовго до появи там "визволителів" і чинили запеклий опір "добровільним приєднанням". Більшовики загравали з національними рухами проти Білої гвардії та знищили своїх союзників (Алаш Орда в казахів, анархісти, УКП і боротьбисти). Ленін визнав Польщу, Україну і Фінляндію, та послав туди Червону Армію, а її організатор Лев Троцький звелів вилучати хліб для Росії. Німці окупували Україну 1918 р., і більшовик Микола Скрипник хотів окремого членства її партії в Комуністичному Інтернаціоналі, був засуджений за цю крамолу, а під час Голодомору вчинив самогубство.
Description
Keywords
Радянський Союз, більшовики, міфологія Московії, перебудова, Декларація державного суверенітету, Акт незалежності України, стаття
Citation
Кірсенко М. В. Яка роль і питома вага України і Росії в розпаді Радянського Союзу? / Михайло Кірсенко // Перелом: війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками : у 3-х кн. / упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь, С. Блащук ; відп. ред. В. Смолій ; НАН України, Інститут історії України. - Київ : Інститут історії України НАН України, 2023. - Кн. 3, Розділ 4. - С. 381-383.