Марценюк, Тамара
Романовська, Марія
Коник, Тетяна
Селянінова, Анастасія
Дослідження вказують, що дівчата та молодь у всьому її розмаїтті проживають особистий складний досвід війни та переміщення. Згідно з Державною службою статистики, жінки складають 55% дорослого населення України, а дівчата – 49% населення до 18 років. Окрім того, молоді жінки та дівчата відіграють ключову роль у забезпеченні інклюзивної гуманітарної допомоги та волонтерства. Гуманітарні актори, повинні краще оцінювати виклики та перспективи дітей та молоді, оскільки оцінки з питань захисту дітей часто є гендерно-сліпими, не враховуючи гендерні ролі, які приписуються дівчатам у соціальному, економічному та політичному контексті. Так, швидка регіональна гендерна оцінка від жовтня 2022 року вказує на відсутність вкрай необхідних даних і аналізу щодо гендерних бар’єрів для молоді та підлітків, дівчат і хлопців, особливо в контексті питань захисту, сексуального та репродуктивного здоров’я та прав, повноцінній участі у гуманітарному програмуванні. Таким чином, потреби та голоси дівчат-підлітків та молодих жінок наразі потребують більшої уваги гуманітарною спільнотою. «Дослідження про становище дівчат під час війни в Україні», таким чином, є частиною дослідження Plan International під назвою «Дівчата-підлітки в умовах кризи», який має на меті покращити обізнаність щодо ситуації, з якою стикаються молоді дівчата та дівчата-підлітки, які постраждали від війни в Україні, і ті, хто зараз шукає притулку в Польщі та Молдові. Дослідження покликане привернути увагу уповноважених осіб до виявлених проблем для їх розв’язання надалі, а також надати змогу фахово супроводжувати проєкти, що відповідають потребам дівчат-підлітків. Загалом, дослідження є особливо актуальним в Україні, бо його тематика лежить на перетині двох гарячих соціальних проблем: гендерна рівність та покращення становища дітей і підлітків, які є особливо вразливими групами під час війни.
Становище дівчат і молодих жінок у ситуації гуманітарної кризи: на прикладі війни в Україні : дослідницька робота, виконана в межах курсу "Вступ до гендерних студій" (зима – весна 2023 року) / координаторки дослідження: Тамара Марценюк, Олена Дудко ; заг. ред. Тамари Марценюк ; Національний університет "Києво-Могилянська академія", Факультет соціальних наук і соціальних технологій, Кафедра соціології. - [Київ : б. в., 2023]. - 97 c. - Авторський колектив: Слухачі та слухачки курсу "Вступ до гендерних студій" (зима-весна 2023) – деталізовано по розділах. - Координаторки дослідницьких груп: Солодченко Ольга, Кравець Дар'я, Трофименко Єлизавета, Македон Діана, Ракітіна Анастасія, Романовська Марія, Коник Тетяна, Селянінова Анастасія, Ананьєва Евеліна, Півторак Софія, Харланова Нівєна.