Перспективи співробітництва між геологічними музеями України та Іспанії

Нестеровський, В.
Руденко, К.
Лівенцева, Г.
Публікація актуалізує питання стосовно перспективи розвитку геологічної науки та шляхів співробітництва між Україною та Іспанією. У рамках двостороннього співробітництва між даними країнами у кінці лютого 2023 р. відбулася зустріч геологів у Барселоні в одному з провідних науково-дослідних інститутів в Іспанії. Головними питаннями, які обговорювалися, були популяризація геології та розвиток геологічних музеїв. Стаття у першій частині містить огляд особливостей тектонічної будови, стратиграфії, породних комплексів, унікальних еталонних розрізів у межах України, що мають світове наукове значення. Друга частина присвячена характеристиці українських музеїв наук про Землю, проблемам сучасних наукових досліджень, збереженню геологічних пам’яток, посиленню ролі геологічних музеїв у популяризації знань про Землю. У підсумку запропоновані спільні проєкти в рамках міжнародної співпраці між Україною та Іспанією. Співробітництво відбуватиметься на рівні окремих інститутів наук про Землю і природничих музеїв, оскільки вони зберігають первинну геологічну інформацію. Для акумуляції геологічної інформації, її збереження і презентації необхідно об’єднати музеї в єдиний музейний простір, а також у міжнародні музейні організації. Створити загальну комплексну багаторівневу музейну базу даних. Крім того, співробітництво може проявлятися у спільних експедиціях, в яких можна отримати фактичний матеріал для подальших аналітичних досліджень; в організації та проведенні спільних досліджень, конференцій, навчальних семінарів; публікації спільних наукових праць тощо. Такі заходи сприятимуть обміну інформацією/зразками та покращенню зовнішньої комунікації для подальшого розвитку музейної справи, освітньої та наукової діяльності у геологічній галузі.
The publication actualizes issues related to the prospects for geological science development and ways of cooperation between Ukraine and Spain. As part of the bilateral cooperation between these countries, at the end of February 2023, a meeting of geologists was held in Barcelona at one of the leading research institutes in Spain. The main issues discussed were the popularization of geology and the geological museum’s development. The first part of the article contains an overview of the peculiarities of the tectonic structure, stratigraphy, rock complexes, and unique reference sections within Ukraine, which are of world scientific importance. The second part is devoted to the characteristics of the Ukrainian museums of Earth sciences, the problems of modern scientific research, the geological monuments preservation, and strengthening the role of geological museums in popularizing knowledge about the Earth. As a result, joint projects within the framework of international cooperation between Ukraine and Spain are proposed. Cooperation will occur at the level of individual Institutes of Earth Sciences and Natural History Museums, as they store primary geological information. For the accumulation of geological information, its preservation and presentation, it is necessary to unite museums into a single museum space and international museum organizations. To create a general complex multi-level museum database. In addition, cooperation can be manifested in joint expeditions in which factual material can be obtained for further analytical research; in the organization and conduct of joint research, conferences, and educational seminars; in publishing joint scientific works, etc. Such events will contribute to exchanging information/specimens and improving external communication for further developing the museum business, educational and scientific activities in the geological field.
геологічні науки, геологічні музеї, співробітництво, євроінтеграція, стаття, geological sciences, geological museums, cooperation, European integration
Перспективи співробітництва між геологічними музеями України та Іспанії / К. І. Деревська, В. А. Нестеровський, К. В. Руденко, Г. А. Лівенцева // Геологічний журнал. - 2023. - № 3 (384). - С. 148-155. - https://doi.org/10.30836/igs.1025-6814.2023.3.282563