Агеєва, Віра
Білий, Дмитро
Бондарук, Леся
Інститут історії України НАН України
Науково-популярне видання у форматі уявного діалогу фахівців-істориків із читачами висвітлює широкий діапазон проблем з історії України від середньовічних часів до сучасності. Актуальні питання української минувшини репрезентуються у різноманітних контекстах кардинального перелому новітньої історії, пов’язаного з російсько-українською війною 2014–2022 рр. У тривалій історичній ретроспективі розглядається багатовікова російсько-українська конфронтація, котра значною мірою визначила зміст, конфігурацію і спрямованість ранньомодерної, нової та сучасної історії України. На численних історичних сюжетах, проблемах і фактах показується вмотивованість сучасної війни, перебіг її гібридної фази, природа путінської Росії та її неоімперського проєкту, скерованого на підпорядкування пострадянського простору і його суцільну делімітацію. Аналізується соціокультурне й посттоталітарне підґрунтя рашизму, котрий став визначальним чинником у повномасштабній військо-політичній агресії сучасної Росії проти незалежної України. Наголошується, що сучасна війна спрямована не тільки на знищення України як держави і повне розчинення української ідентичності та підміну її гібридними проекціями (малоросійською, новоросійською і т.п.), а й руйнацію сучасного світового устрою. Для найширшого читацького загалу.
історія України, російсько-українська війна, Україна, Росія, рашизм, знищення України, збірник статей
Перелом: війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками : у 3-х кн. / упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь ; відп. ред. В. Смолій ; НАН України, Інститут історії України. - Київ : Інститут історії України НАН України, 2022-2023. - 3 кн. - Автори (кн. 1-2): Віра Агеєва, Олександр Алфьоров, Олександр Андрощук, Вадим Арістов, Олена Аркуша, Олег Бажан, ... Віталій Скальський, ... Валентина Шандра та ін. - Автори (кн. 3): Олег Бажан, Тетяна Балабушевич, Андрій Блануца, Дмитро Ващук, Ярослава Верменич, Дмитро Вирський, Степан Віднянський, Тамара Вронська, Ольга Гончар, Ганна Заремба-Косович, Олег Захарчук, Василь Ільницький, Алла Киридон, Михайло Кірсенко, Юрій Ковалів, Василь Кононенко, Леонід Кривизюк, Оксана Кузьменко, Володимир Литвин, Микола Литвин, Андрій Мартинов, Ірина Матяш, Володимир Мельниченко, Віталій Михайловський, Володимир Молчанов, Олександр Остапчук, Ольга Пашкова, Руслан Пиріг, Олег Разиграєв, Юрій Руснак, Олена Русина, Олександр Реєнт, Олег Санжаревський, Сергій Сегеда, В’ячеслав Станіславський, Олександра Стасюк, Василь Ткаченко, Сергій Троян, Олександр Удод, Любомир Хахула, Оксана Черевко, Тарас Чухліб, Тарас Шульга, Сергій Шумило, Олексій Ясь.