Що спільного і різного між українським і російським націоналізмом?

Балабушевич, Тетяна
Інститут історії України Національної академії наук України
Розрізняймо поняття. Патріотизм є емоційним почуттям любові до своєї батьківщини. На початку Великої (першої світової) війни Італія вагалася, на чий бік встати, і прем’єр-міністр закликав керуватися «священним італійським національним егоїзмом». Націоналізм активно спонукує захищати самобутність і права нації будь-якими доступними засобами. А великодержавний шовінізм намагається придушити якісь кволіші народи і етнічні меншини, асимілювати і позбавити їх самосвідомості та власної культури. Кільканадцять років тому в Лондоні на семінарі "Nationalism, a help or a hindrance" жартома висловлено думку, що будь-чий "свій" націоналізм допомагає, а будь-який чужий гальмує поступ. Більшість учасників сприйняли це з гумором, а росіяни образились.
патріотизм, націоналізм, українська культура, Валуєвський циркуляр, Емський указ, український націоналізм, російський націоналізм, стаття
Балабушевич Т. А. Що спільного і різного між українським і російським націоналізмом? / Тетяна Балабушевич // Перелом: війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками : у 3-х кн. / упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь, С. Блащук ; відп. ред. В. Смолій ; НАН України, Інститут історії України. - Київ : Інститут історії України НАН України, 2023. - Кн. 3, Розділ 5. - C. 400-402.