Активне виборче право : теоретичний аспект

Савенко, Микола
У статті зроблена спроба поглибленого дослідження поняття, змісту та обсягу активного виборчого права. Воно визнається субінститутом генерального інституту виборів та основного інституту виборчого права галузі конституційного права, пропонується його визначення та розширений перелік суспільних відносин, що входять до предмета його регулювання Також проаналізовано різноманітні підходи до розуміння поняття "активне виборче право", наведено полеміку щодо повноти розкриття його сутності і значення, зокрема таких як право голосу, право обирати, обирати і брати участь у референдумах та інших публічних зборах, запропоновано авторську його дефініцію. Зокрема, пропонується розглядати активне виборче право в об'єктивному значенні як врегульовані нормами права суспільні відносини, пов'язані з участю громадян у формуванні виборних органів, та як суб'єктивне право, що складається із сукупності правомочностей у виборчому процесі на всіх його стадіях щодо вчинення не заборонених законом дій, спрямованих на обрання на виборну посаду бажаної особи, і забезпечують можливість брати участь у виборах. Значна увага зосереджена на характеристиці змістовних елементів та обсязі активного виборчого права і чинників, що впливають на них, особливо щодо їх звуження. Не залишено також поза увагою питання суб'єктів активного виборчого права та умов набуття ними дієздатності.
В статье сделана попытка углубленного исследования понятия, содержания и объема активного избирательного права. Оно признается субинститутом генерального института выборов и основного института избирательного права отрасли конституционного права, предлагается его определение и расширенный перечень общественных отношений, относящихся к предмету регулирования. Также сделан анализ разных подходов к пониманию "активного избирательного права" с использованием полемики относительно полноты раскрытия сущности и значения отдельных из них, таких как право голоса, право избирать, право избирать и участвовать в референдумах и других публичных собраниях, предложено авторскую дефиницию. В частности предлагается рассматривать активное избирательное право в объективном значении как урегулированные нормами права общественные отношения, связанные с участием граждан в формировании выборных органов и как субъективное право, складывающееся из совокупности правомочностей в выборном процессе во всех его стадиях и совершение не запрещенных законом действий, направленных на избрание на выборную должность желательного кандидата, и обеспечивают возможность участия в выборах. Большое внимание уделяется характеристике содержательных элементов и объема активного избирательного права и факторов, влияющих на них, в особенности их сужения. Не оставлено без внимания и вопросы относительно субъектов активного избирательного права и условий возникновения у них полной дееспособности.
In the article an attempt of in-depth study of the concept, content and scope of suffrage is made. It is recognized as the sub-institute of the general institute of elections and of the major institute of suffrage in constitutional law, it's definition and expanded list of social relations that are subject to its regulation are offered. The article examines a variety of approaches to understanding the concept of "suffrage", a controversy about the completeness of disclosure of its nature and importance, particularly such as the right to vote, the right of choice, to vote and to participate in referendums and other public meetings, giving the author's definition of it. Suffrage is proposed to be considered in an objective sense, as social relations, regulated by the legal provisions and concerned participation of citizens in formation of elected bodies and as a sub|ective right, which consists of a set of powers in the electoral process at all stages of the commission of actions not prohibited by law aimed at election of desired person to elective post and providing the opportunity to participate in elections. Substantive attention is paid to the characteristics of pithy elements and scope of suffrage, as well as the factors that affect them, especially on their contraction. The issue of subjects of suffrage and the terms of their capability are not passed by.
вибори, активне виборче право, виборче право, принципи виборчого права, правовий інститут, зміст та обсяг активного виборчого права, стаття, выборы, активное избирательное право, избирательное право, принципы избирательного права, содержание и объем активного избирательного права, suffrage, elections, electoral law, principles of electoral law, legal institution, the content and scope of suffrage
Савенко М. Д. Активне виборче право : теоретичний аспект / М. Савенко // Право України. - 2013. - № 5. - С. 122-133.