Які критерії означили місце і роль України у Східно-Центральній Європі?

Кірсенко, Михайло
Інститут історії України Національної академії наук України
Ідея Східно-Центральної Європи (СЦЄ, або East-Central Europe) виникла після світових війн, коли угорці після втрати половини історичних теренів за Тріанонським договором, поляки в човганні кордонів на схід і захід, а українці у відчайдушній боротьбі за існування прагнули довести собі й світові власну правосуб’єктність. Це двадцять держав, розташовані між Німеччиною і Росією, Балтикою, Адріатикою і Чорним морем (себто Естонія, Латвія, Литва, Білорусь, Польща, Чехія і Моравія, Словаччина, Угорщина, Україна, Румунія, Молдова, Болгарія, Сербія, Македонія, Албанія, Косова, Чорногорія, Хорватія, Боснія і Герцеговина, Словенія). Синонімом цієї назви є Центрально-Східна (Środkowo-Wschodnia, Stredovychodna, l’Europe du Centre-Est etc.), а помилкою "Східна і Центральна", бо передбачає цілу Східну (з частиною Росії) та всю Центральну (з Австрією і Німеччиною) Європу, що не мається на увазі під цим регіоном.
Східно-Центральна Європа, слов’янські мови, слов’яни, злочинний Голодомор, репресії, депортації, агресія Росії проти України, стаття
Кірсенко М. В. Які критерії означили місце і роль України у Східно-Центральній Європі? / Михайло Кірсенко // Перелом: війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками : у 3-х кн. / упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь, С. Блащук ; відп. ред. В. Смолій ; НАН України, Інститут історії України. - Київ : Інститут історії України НАН України, 2023. - Кн. 3, Розділ 8. - C. 784-786.