Kuchynskyi, Oleksandr
Free-listing is a useful qualitative technique suitable for exploring how groups of individuals think about a cultural domain and define its focal features. This tool is also well-adapted for identifying shared collective priorities which makes free-listing a helpful tool for ethnographers and students of culture who are often lacking this important information at the beginning of the project or have no fast way of acquiring it by other ethnographic means. One of its advantages includes its ability to elicit emic categories in the data at the early stages of fieldwork, thus securing the data quality in addition to its richness. The present study (N = 1253) conducted in January 2021 is part of a larger project merging cultural characteristics and electoral behavior. The data fragment presented in the paper showcases the utility of a free-listing technique for studying consensual beliefs relevant to language-based cultural identity in a sample of Ukrainian- and Russian-speaking Ukrainians. The study this data was collected for explores whether the territorial cleavage in electoral behavior and language divide as a part of it (Russian vs. Ukrainian) in Ukraine signal consistent differences in underlying shared collective beliefs about success and prestige. The preliminary analysis of free-listed items and emerging categories suggests that there are no substantial differences between the language-based groups regarding the beliefs about success and prestige that lie outside the territorial cleavage whereas substantial differences were identified within cleavage-related categories.
Фрілістинг – це корисна якісницька техніка для вивчення того, як групи людей мислять про певний культурний домен і визначають його основні особливості. Цей інструмент також добре адаптований для виявлення спільності колективних пріоритетів, що робить фрілістинг безцінним для етнографів і дослідників культури. Винайдений антропологами, фрілістинг зазвичай проводять на початку дослідницького проєкту, він однаково ефективний як під час індивідуальних якісницьких інтерв’ю, так і з кількома особами одночасно. Однією з його переваг є здатність виявляти емічні категорії в даних. Це дослідження (N = 1253), проведене в січні 2021 року, демонструє корисність техніки фрілістингу для вивчення консенсусних переконань, що стосуються мовної культурної ідентичності у вибірці українськомовних та російськомовних українців. Процедури збору та аналізу даних за допомогою цього методу розглянуто на прикладі вивчення вибору мови в Україні та його зв’язку з ціннісним консенсусом між мовними групами та всередині них. У результаті фрілістингу було виокремлено основні категорії, що відображають груповий консенсус. Також наведено попередні висновки щодо ступеня цього консенсусу, що стане фундаментальним для формування шкального інструменту для майбутніх досліджень культурних ідентичностей на основі мов. У цьому дослідженні завдяки використанню фрілістингу з’ясовано, що основні відмінності між мовними групами полягають у сфері важливості української мови та України в суспільно-політичному контексті, оскільки українськомовні люди та ті, хто перейшов на українську, надають вищий пріоритет цим ціннісним категоріям. Показово, що різниця помітна лише тоді, коли йдеться про поняття престижу, а не успіху. Ці попередні результати матимуть важливе значення для формулювання майбутніх запитань для кількісного дослідження, щоб перевірити ці результати глибше за допомогою більш різноманітної та репрезентативної вибірки.
free-listing, language choice, group consensus, values priorities, article, фрілістинг, груповий консенсус, мовний вибір, ціннісні пріоритети
Kuchynskyi O. Using free-listing technique to develop measures of group consensus: the case of language choice in Ukraine / Oleksandr Kuchynskyi // Наукові записки НаУКМА. Соціологія. - 2022. - Т. 5. - С. 26-38. - https://doi.org/10.18523/2617-9067.2022.5.26-38
Collections