Варіянтність мовної норми в газетах часів Другої світової війни

Бордовська, Анна
Національний університет "Києво-Могилянська академія"
У цій розвідці проведено аналіз варіянтности правопису слів у газетах різного політичного спрямування часів Другої світової війни у Генеральному регіонально анотованому корпусі української мови та простежено вплив ідеології на формування мовної норми. Виявлено, що німецькі окупаційні газети тяжіють до Правопису 1928 року, хоч простежується варіянтність, а радянські — до Правопису 1933 року. Встановлено, що вибір того чи того правописного варіянта залежав від політичної орієнтації видання.
In this paper, the analysis of the spelling of words in newspapers published during the Second World War based on the General Regionally Annotated Corpus of Ukrainian (GRAC) was carried out, and the influence of ideology on the formation of linguistic norm was traced. It was established that the newspapers published during the German occupation gravitate towards the 1928 Spelling, and the Soviet ones — towards the 1933 Spelling.
український правопис, корпус, варіянтність, мовна норма, мовна ідеологія, тези конференції, Ukrainian spelling, corpus, variability, linguistic norm, language ideology
Бордовська А. Варіянтність мовної норми в газетах часів Другої світової війни / Анна Бордовська // Мовний простір сучасного світу : тези доповідей VII Всеукраїнської наукової конференції студентів, аспірантів і молодих учених (м. Київ, 26 травня 2023 р.) / [орг. комітет: Куранова С. І. (голова) та ін.] ; Національний університет "Києво-Могилянська академія", Кафедра загального і слов'янського мовознавства [та ін.]. - Київ : НаУКМА, 2023. - С. 39-43.