Дуцик, Діана
Орлова, Дарія
Будівська, Галина
Український інститут медіа та комунікації
У ніч з 23 на 24 лютого 2022 року Росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну, продовживши воєнну агресію, яку розпочала ще в 2014 році. В країні був введений воєнний стан. За даними Міжнародної організації з міграції, кількість внутрішньо переміщених осіб (станом на травень 2022 року) перевищила 8 млн. (Organization for Migration’s, 2022). Покинули країну і виїхали в країни Європи 6,5 млн. українців, повідомляє Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ) (Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, 2022). Зруйнована значна частина інфраструктури країни. Більше чотирьох місяців громадяни України знаходяться під постійним ризиком ракетних ударів з боку росії, і цей ризик не зменшується. Паралельно росія веде війну в кіберпросторі та продовжує агресивну дезінформацію та пропаганду, захоплює частоти українських теле- та радіоканалів, влаштовує інформаційну блокаду окупованих після 24 лютого територій. Так, за даними Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, починаючи з 24 лютого 2022 року, росія здійснила 796 кібератак на різні об’єкти: найбільше атакують уряд і місцеві органи влади, оборонний, фінансовий, енергетичний сектори, транспортну інфраструктуру та телекомунікаційну галузь. Кібератак зазнавали і низка українських медіа (Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, 2022). Також за цей же період було втрачено 284 частоти, 164 українські мовники припинили мовлення, а російські пропагандистські ЗМІ запустили мовлення з використанням українських частот. У той же час 13 регіональних та 51 місцева телекомпанія перебувають в окупації. Ці цифри зростають через війну, яка продовжується (Національна рада з питань телебачення та радіомовлення України, 2022). Під час роботи над цим звітом збережено підхід, який був застосований у дослідженні з картування сфери медіаграмотності, зокрема підхід, який можна позначити абревіатурою А-А-А, що означає зосередження на акторах, аудиторії та активностях.
воєнна агресія, воєнний стан, дезінформація, пропаганда, медіаграмотність, комунікація, аудиторія, аналітичний звіт
Дуцик Д. Р. Трансформація сфери медіаграмотності в умовах повномасштабної війни в Україні : аналітичний звіт / Діана Дуцик, Дарія Орлова, Галина Будівська ; Український інститут медіа та комунікації. - Київ : Український інститут медіа та комунікації, 2022. - 23 c.