Вплив Я-концепції батьків на формування образу родини у підлітків

Червінський, Семен-Олександр
Про актуальність проблеми образу родини у підлітків свідчать особливості підліткового віку, який дослідники характеризують як особливо значимий в розвитку особистості, появи у неї соціально активних форм поведінки. На свідомості підлітка, що перебуває в стані формування насамперед відбиваються процеси, що відбуваються в сімейному житті, і від того, яких принципів, норм і цінностей дотримуються батьки, багато в чому буде залежати розвиток соціальної сфери країни в подальшому. Актуальність представленого дослідження зумовлена тим, що багато дітей підліткового віку відчувають труднощі в процесі соціалізації. Сім'я як інститут первинного соціального становлення особистості здатна допомогти підлітку стати повноцінним членом суспільства або, навпаки, ускладнити цей процес. У магістерській роботі встановлено, що у підлітків, виховуваних в групах батьків з неадекватною Я-концепцією, у ставленні до образу сім’ї першочерговими є емоційні компоненти, що відображають компенсаторний характер уявлень; у підлітків, що виховуються батьками з адекватною Я-концепцією - раціональні. Підлітки з родин батьків що мають неадекватну Я-концепцію, орієнтовані на любов, чуттєвість, безпеку і впорядкованість дитячо-батьківських відносин, представники сімей з адекватною Я-концепцією - на контроль, опіку, строгість і обмеження в процесі виховання. Таким чином, наявність різних шкал, що входять в універсалій груповий оцінки по високому інтервалу (90%), різних факторів і статистично значущих відмінностей середніх значень показує, що ставлення до сім’ї у підлітків в залежності від Я-концепції батьків має чітко виражену диференціацію, що може використовуватися в дослідницьких і практичних цілях при вивченні дитячо-батьківських відносин.
свідомість, Я-концепція, сімʼя, конфлікт, образ родини, магістерська робота