Як розвивалося ставлення слов'ян і скандинавів до України та Росії?

Кірсенко, Михайло
Інститут історії України Національної академії наук України
Перетворення Московського царства на Російську імперію захопило Захід зненацька. Антагонізм росіян з поляками виріс у війнах, і колись військо Речі Посполитої (за участю українських козаків) посіло Кремль, а згодом Петербург поневолив Литву, Білорусь і Україну. Пушкін називав Листопадове повстання 1830 р. родинною сваркою і зловтішався здобуттю Варшави царським військом: "Кто победит в неравном споре, кичливый лях иль верный Росс? Славянские ручьи сольются в русском море, оно ль иссякнет, вот вопрос". Поет виключав рівні права народів і єдиною альтернативою асиміляції вважав зникення Росії. Крах Січневого повстання 1863 р. спонукав поляків (і українців) до "Органічної праці" набуттям досвіду господарювання і копітким вихованням свідомості.
Російська імперія, cкандинави, радянська агресія, захист свободи, стаття
Кірсенко М. В. Як розвивалося ставлення слов'ян і скандинавів до України та Росії? / Михайло Кірсенко // Перелом: війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками : у 3-х кн. / упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь, С. Блащук ; відп. ред. В. Смолій ; НАН України, Інститут історії України. - Київ : Інститут історії України НАН України, 2023. - Кн. 3, Розділ 5. - C. 424-425.