Як відбувалася взаємодія Русі і степових народів до монгольського завоювання?

Арістов, Вадим
Інститут історії України Національної академії наук України
На момент утворення києворуської держави наприкінці Х ст. у степах України панували печеніги. Розбудова Володимиром Великим її територіального ядра – Руської землі – у Середній Наддніпрянщині передбачала зведення захисних валів (відомі пізніше як "змієві вали") і укріплених центрів ("городів") для захисту від кочових сусідів. Раніше, з моменту виникнення наприкінці ІХ ст., поселення русів на Дніпрі були беззахисними, і тому ця спільнота ставала залежною від взаємин зі степовиками. Відтепер молода руська держава змінила розстановку сил на свою користь. Кінець Х ст. і перша половина ХІ ст. позначені регулярними русько-печенізькими війнами. Протистояння завершилося перемогою князя Ярослава Володимировича над кочовиками під Києвом у 1036 р.
києворуська держава, печеніги, торки, русько-половецьке протистояння, руські князі, монгольська навала, стаття
Арістов В. Ю. Як відбувалася взаємодія Русі і степових народів до монгольського завоювання? / Вадим Арістов // Перелом: війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками : у 2-х кн. / упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь ; відп. ред. В. Смолій ; НАН України, Інститут історії України. - Київ : Інститут історії України НАН України, 2022. - Кн. 1, Розділ 2. - С. 264-265.