Чи можна порівняти колабораціонізм українців і росіян з нацистами?

Кірсенко, Михайло
Інститут історії України Національної академії наук України
За пактом Ріббентроп-Молотов і таємним протоколом до нього, Третій Рейх і Радянський Союз узгодили свої дії та розмежували загарбання у Східній Європі. Німці 1 вересня, а СРСР 17 вересня 1939 р. напали на Польщу. Під час Світової війни Радянський Союз 28 вересня уклав Договір про дружбу і кордон з Німеччиною, а Сталін у Кремлі виголосив тост за здоров’я Гітлера. В жовтні голова радянського уряду Молотов на Верховній Раді зловтішався, як ці армії разом розгромили Польщу, і навіть назвав "злочинними" будь-які заклики до боротьби проти гітлеризму за демократію. В союзі з Німеччиною, Москва рясно постачала її сировиною і стратегічними матеріалами для агресії на Заході. На тлі співпраці диктатур на державному рівні блякне белькіт про якусь "довіру". Сталін потай готував потужну війну для опанування Європою (це переконливо писав Віктор Суворов) і спонукав Німеччину завдати превентивного удару.
радянсько-німецька війна, емігранти-українці, нацисти, збройні сили Третього Рейху, німецька окупація, стаття
Кірсенко М. В. Чи можна порівняти колабораціонізм українців і росіян з нацистами? / Михайло Кірсенко // Перелом: війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками : у 3-х кн. / упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь, С. Блащук ; відп. ред. В. Смолій ; НАН України, Інститут історії України. - Київ : Інститут історії України НАН України, 2023. - Кн. 3, Розділ 6. - C. 512-514.