Бінарна семантична опозиція "ТУТ" і "ТАМ" у конструюванні візії потойбічного світу

Loading...
Thumbnail Image
Date
1996
Authors
Маєрчик, Марія
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Abstract
Міфопоетична уява розглядає смерть людини як відхід в інший світ, мандрівку, довгу дорогу. У згорнутому схематичному вигляді це уявлення про два світи, межу котрих долає мрець, можна описати через категорії „тут” і „там”. Для чіткішого розуміння розкладемо ці поняття на ряди суміжних синонімічних значень. Категорія „тут” вбирає в себе значення: цей світ, відомість, безпека, захист, життя, врегульованість. Це оточення, котре людина щоденно споглядає, розуміє, конструює з нього звичну картину світу, „тут” людина знаходить захисток. Категорія „там” розкладається на ряд, антонімічний до „тут”: потойбічний світ, непізнаність, невідомість, небезпечність, загроза, хижість. Наведені антонімічні описові ряди виступають як варіанти певного архізначення, котре завдяки ланцюжку синонімів відкрилося нам у сенсі, близькому до того, яким воно наділене в межах структури первісної свідомостi.
Description
Keywords
бінарна семантична опозиція, міфопоетичне мислення, потойбічний світ, міфолого-поетична фантазія, життя та смерть, стаття
Citation
Маєрчик М. С. Бінарна семантична опозиція "ТУТ" і "ТАМ" у конструюванні візії потойбічного світу / Марія Маєрчик // Родовід. - 1996. - Чис. 13. - С. 3-9.