Острозький екзорцизм 1733 року і поза ним: практична кабала, єврейська громада та релігійне прикордоння : [додаток: переклад фрагменту рукопису Гілеля Баал Шема "Сефер га-Хешек"]

Loading...
Thumbnail Image
Date
2015
Authors
Петровський-Штерн, Йоханан
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Abstract
Кабалістичний рукопис, уривок із якого ми представляємо читачам Judaica Ukrainica, є одним із багатьох унікальних історичних документів, віднайдених після 1991 р., коли радянські архіви й колекції рукописів було розсекречено. Ідеться про манускрипт "Сефер га-хешек", себто "Книга бажання", що перебуває у відділі рукописів бібліотеки ім. Вернадського в Києві. Перш ніж перейти до безпосереднього аналізу цього тексту, варто розповісти, зокрема, що це за рукопис, які питання він ставить перед нами та як шукати відповідей на них. Pукопис "Сефер га-хешек", обсягом у 700 сторінок in octavo, одягнутий у дерев’яну оправу; початий він був до 1739 р., а завершений, імовірно, 1740 р. У цьому рукописі близько 200 малюнків кабалістичних амулетів і оберегів. Моше Росман, який бачив цей манускрипт, вважає, що серед відомих нам артефактів такого кшталту це найповніший звіт практичного кабаліста кінця ХVII - початку XVIII ст. на теренах Східної Європи.
Description
Keywords
екзорцизм, кабала, релігія, Гілель Баал Шем, "Сефер га-Хешек", рукописи, аналіз, історія, Східна Європа, переклад
Citation
Петровський-Штерн Й. Острозький екзорцизм 1733 року і поза ним: практична кабала, єврейська громада та релігійне прикордоння : [додаток: переклад фрагменту рукопису Гілеля Баал Шема "Сефер га-Хешек"] / Йоханан Петровський-Штерн // Judaica Ukrainica : Annual Journal of Jewish Studies. - 2015. - Vol. 4. - P. 122-136.
Collections