Який вплив справили фашизм і нацизм на політику Росії та України?

Кірсенко, Михайло
Інститут історії України Національної академії наук України
В Давньому Римі ліктори консулів і диктатора мали в’язки різок шмагати злочинців і сокирку карати на горло. Ці "фасції" є символом згуртованості (на гербі Франції), бо легко зламати один прут, а не всі. Рух "фаші" захищав селян Італії проти мафії латифундистів. Назву використав колишній редактор газети "Аванті" Муссоліні (батько-анархіст назвав його Беніто в пам’ять президента Мексики Хуаресе, що переміг європейських інтервентів). Муссоліні порвав з Соціалістичною партією, бо прагнув вступу Італії до Світової війни. Справив вплив і поет-декадент Ґабріеле д’Анунціо (чиї вірші переклала Леся Українка), який зі своїми легіонерами намагався створити піратську "республіку Фіуме" (Рієка в Хорватії) з корпоративним ладом і завадити анексії міста Югославією.
Муссоліні, Cталін, фашизм, нацизм, маніпуляції масовою свідомістю, антисемітизм, стаття
Кірсенко М. В. Який вплив справили фашизм і нацизм на політику Росії та України? / Михайло Кірсенко // Перелом: війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками : у 3-х кн. / упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь, С. Блащук ; відп. ред. В. Смолій ; НАН України, Інститут історії України. - Київ : Інститут історії України НАН України, 2023. - Кн. 3, Розділ 6. - C. 509-511.