Німе кіно: німецьке, радянське, українське

Новікова, Олена
2012 року на МКФ у Берліні програма "Ретроспективи" засвідчила зростання інтересу до німого та раннього звукового кіно. Організатори запропонували три програми. Перша - присвята 100-річчю німецької кіностудії "Бабельсберґ", де знімали свої славетні фільми Ф. Мурнау, Дж. фон Штернберг, К. Вольф, С. Дєлдрі з такими зірками, як Аста Нільсен, Еміль Яннінґс, Марлен Дітріх, Григорій Хмара, Кейт Вінслет та ін. Загалом було показано дев’ять художніх (серед них - "Смертельний танок", "Цариця" з А. Нільсен, "Голубий янгол" із М. Дітріх) і три документальні стрічки. Цій події в Берлінському музеї кіно присвятили дві виставки відреставрованих, забутих і віднайдених кінофотодокументів - "Париж-Бабельсберґ-Голлівуд. 1910-1919" та "Берлін-Бабельсберґ сьогодні". Друга програма "Ретроспективи" відзначила внесок у кіномистецтво американської акторки Меріл Стріп, яка отримала спеціальну нагороду цього МКФ. Третя - показала німі та ранні звукові стрічки радянського виробництва: 16 художніх, 9 документальних і 6 анімаційних 1922-1936 років. Серед них - "Панцерник "Потьомкін"", "Аеліта", "Міс Менд", "Дівчина з коробкою», "Кінець Санкт-Петербурга". Особливий акцент зробили на співпраці московської "Межрабпомфільм" та берлінської "Прометеус".
"Живий труп", студія "ДЕФА", Ервін Піскатор, "Людина з кіноапаратом", "Три пісні про Леніна", Незалежна Україна, Іван Козленко, "Українське німе", МКФ "Молодість", стаття
Новікова О. Німе кіно: німецьке, радянське, українське / Олена Новікова // Кіно-Театр. - 2012. - № 5. - С. 23-24.