Як еволюціонувало порівняльне ставлення Росії до Польщі та України?

Кірсенко, Михайло
Інститут історії України Національної академії наук України
Австрія, Пруссія і Росія 1772–1795 р. розшарпали Річ Посполиту. Поляки в Листопадовому і Січневому повстаннях 1830–1931 і 1863–1964 рр. під гаслом "Za wołność naszą i waszą!" мали на меті визволити себе, в також Литву, Білорусь і Україну. Тарас Шевченко закликав ляхів-братів "подати руку і серце чисте" козакові. З іншого боку, Карл Маркс закликав пролетаріат підтримати Польщу проти царату, а Чеські Землі, на його думку, мали розчинитись у Німеччині заради європейської революції. Ленін теоретично обстоював право націй на самовизначення, навіть визнав незалежність Польщі, України і Фінляндії, але одразу послав проти них Червону гвардію. Фінляндія захистила свою свободу в громадянській війні. Польща перемогла Західну Україну, витримала сварки з Литвою, німцями і чехами. Визвольні Змагання в Україні зазнали поразки через нерівність сил, демагогію більшовиків, розбрат і зовнішньополітичну ізоляцію.
Польща, загарбання Польщі, Радянський Союз, радянсько-німецька війна, польська та українська меншини, стаття
Кірсенко М. В. Як еволюціонувало порівняльне ставлення Росії до Польщі та України? / Михайло Кірсенко // Перелом: війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками : у 3-х кн. / упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь, С. Блащук ; відп. ред. В. Смолій ; НАН України, Інститут історії України. - Київ : Інститут історії України НАН України, 2023. - Кн. 3, Розділ 8. - C. 690-694.