Як і навіщо Москва намагається пересварити Україну з її довкіллям?

Кірсенко, Михайло
Інститут історії України Національної академії наук України
Гальмівні диктатури конають, бо вадять потребам гнучкого суспільства в глобалізації. На сході континенту скніють моторошний репресивний культ без особи, догматична безідейна імпотенція, марнотратність, деградація і безвихідь. Знавіснілі спроби реставрації політичних режимів в окремих країнах подеколи відстрочували агонію, проте ніколи не було жодного прецеденту гальванізації трупу архаїчних мультинаціональних конгломератів. Перетворення Британської чи інших колоніальних імперій на Співдружності є не винятками, але доказами, бо вони не придушують, а зацікавлюють і приваблюють всі держави-учасниці вигодами й перевагами взаємовигідної співпраці з колишніми метрополіями і між собою. Цілком інші взаємини склались між правонаступницями СРСР.
Російська Федерація, геноцид українців, тоталітаризм, політичний режим, двобій України проти Москви, стаття
Кірсенко М. В. Як і навіщо Москва намагається пересварити Україну з її довкіллям? / Михайло Кірсенко // Перелом: війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками : у 3-х кн. / упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь, С. Блащук ; відп. ред. В. Смолій ; НАН України, Інститут історії України. - Київ : Інститут історії України НАН України, 2023. - Кн. 3, Розділ 8. - C. 627-628.