Як декларовано і приховано мотиви змін українсько-російського кордону?

Балабушевич, Тетяна
Інститут історії України Національної академії наук України
Обриси країни формувались тисячоріччями і заслуговують на докладний розгляд, тож обмежимось добою модерного націотворення, адже в давнину не було делімітації, а тим більше демаркації кордону; і пустки поділяли осередки цивілізації. Античні поліси і монархії, князівства слов’ян і варягів сусідували з каганатами іранських і тюркських кочовиків. Степове Дике Поле дало рухливу межу між периферію Візантії, а згодом Османської Порти (Крим, Молдова) та Річчю Посполитою Обох Націй, яку створила Люблинська унія 1569 р., яка тоді відокремила південні воєводства від Великого князівства Литовського і віддала Короні Польській. Козацька Гетьманщина, навіть після Переяславської й інших угод з царатом, підлягала компетенції Посольського приказу, немов закордон.
українсько-російський кордон, Річ Посполита, добровольчі дивізії, автономія України, Крим, війна, стаття
Балабушевич Т. А. Як декларовано і приховано мотиви змін українсько-російського кордону? / Тетяна Балабушевич // Перелом: війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками : у 3-х кн. / упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь, С. Блащук ; відп. ред. В. Смолій ; НАН України, Інститут історії України. - Київ : Інститут історії України НАН України, 2023. - Кн. 3, Розділ 5. - C. 387-390.