Яку роль відіграє мультинаціональний склад населення Росії?

Кірсенко, Михайло
Інститут історії України Національної академії наук України
Іспанія, Португалія, Японія, Італія, Нідерланди, Велика Британія, Бельгія, Франція в ХІХ–ХХ ст. поступово втрачали свої колоніальні імперії внаслідок національно-визвольних рухів, поразок у війнах і нерентабельності утримання заморських володінь. Британська імперія трансформувалась на Співдружність, і англійська мова не лише панує в Північній Америці, Австралії, Новій Зеландії й Південній Африці, але є засобом спілкування між народами Індії, яка вже давно здобула незалежність. Колишні тропічні колонії Франції воліють її мову; Дакар у Сенегалі є другим франкомовним містом світу після Парижу. Спільним є те, що після мирного чи збройного визволення колоній європейські держави мають там вплив і вигідні контакти, але не претендують на реставрацію своєї влади.
Російська Федерація, централізована унітарна держава, злочинна радянська практика, партикуляризм, населення, стаття
Кірсенко М. В. Яку роль відіграє мультинаціональний склад населення Росії? / Михайло Кірсенко // Перелом: війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками : у 3-х кн. / упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь, С. Блащук ; відп. ред. В. Смолій ; НАН України, Інститут історії України. - Київ : Інститут історії України НАН України, 2023. - Кн. 3, Розділ 7. - C. 575-576.