Болтрик, Юрій
Очеретний, Cергій
Інститут археології Національної академії наук України
Правобережжя Середнього Подніпров’я, на ділянці від Трахтемирівської луки до невеличкої річки Бобриця, є зоною, надзвичайно насиченою важливими пам’ятками осілості доби раннього заліза. Власне, концентрація цих залишків давніх поселенських структур тут не випадкова. Трахтемирівське городище разом із його імовірним лівобережним партнером — Каратульським городищем, для скіфських часів виступали центральним місцем у системі розселення осілого населення Українського лісостепу. Ця пара потужних поселень (або кущів поселень навколо них) контролювала головну водну артерію країни та зручні броди на ній, і відповідно перехрестя ключових торговельних шляхів, пов’язаних із переправами. Утім, залишаючи поза нашим розглядом проблеми археологічних теренів лівобережжя, звернемо увагу на ситуацію в смузі південно-західних та південних земель сусідніх із Трахтемирівським городищем.
доба раннього заліза, розкопки курганів, Трахтемирівське городище, гора Лисуха, городище Віха, стаття
Болтрик Ю. В. Залишки поселенських структур південної периферії Трахтемирівської агломерації (погляд із зони робіт Канівської експедиції ДП ОАС України) / Ю. Болтрик, С. Очеретний // Археологічні дослідження в Україні, 2022 : щорічник / голов. ред. Болтрик Юрій ; Національна академія наук України, Інститут археології. - Київ : Інститут археології Національної академії наук України, 2023. - С. 304-313.