eKMAIR

Electronic Kyiv-Mohyla Academy Institutional Repository

 

Recent Submissions

Item
Врегулювання відносин щодо виїзду за межі України дитини в умовах воєнного стану: окремі питання
(2024) Федосєєва, Тетяна
Належне врегулювання відносин щодо виїзду за межі України дітей має значення, насамперед, для виконання обов’язку держави не допустити їх незаконного переміщення, вивезення та неповернення з-за кордону, викрадення, торгівлі дітьми, ризик чого суттєво зріс з 2014 р. у зв’язку із тимчасовою окупацією окремих територій України росією. Цей обов’язок випливає, зокрема, із статті 11 Конвенції про права дитини, статті 32 Закону України "Про охорону дитинства" . Особливо гостро стоїть питання про повернення в Україну дітей, незаконно вивезених за кордон із зон воєнних дій і збройних конфліктів, а також питання про переміщення дітей, зокрема за кордон, з метою евакуації під час дії надзвичайного або воєнного стану в Україні .
Item
Рада бізнес-омбудсмен: правові підстави діяльності в умовах війни
(2024) Ханик-Посполітак, Роксолана
Десять років тому, вже трохи далекого 2014 року в Україні було створено один із найефективніших альтернативних способів вирішення спорів — Раду бізнес-омбудсмена. Місія цієї незалежної та рівновіддаленої інституції — захистити законні права бізнесу перед державою. Рада розглядає скарги підприємців щодо недобросовісної поведінки державних органів і допомагає врегулювати спори на досудовому етапі 1. На думку Т. Бруцької, діяльність бізнес-омбудсмена у сфері захисту прав та інтересів бізнесу є однією із обов’язкових умов для подальшого розвитку механізмів захисту прав людини Україні .
Item
Пропорційність обмеження трудових прав людини в умовах воєнного стану
(2024) Яцкевич, Іван
Обмеження трудових прав людини в умовах воєнного стану є неминучими та можуть бути виправданими, однак баланс прав та інтересів працівників, роботодавців, держави має бути забезпечено з урахуванням воєнного стану. Це можливо зробити засобами соціального діалогу, державного та громадського контролю за дотриманням трудових прав працівників роботодавцями. Але поки що виглядає так, що інтереси роботодавців, бізнесу ставляться вище за інтереси працівників, приймаються зміни до законодавства, спрямовані на посилення ліберальних трендів у регулюванні трудових відносин, індивідуального договірного регулювання і послаблення державного та громадського контролю за дотримання трудових прав працівників.
Item
Передмова
(2023) Глибовець, Микола
У статтях цього випуску розглянуто теоретичні аспекти кібернетики і програмування, а також практичні застосування програмних технологій у галузі сучасної інформатики та прикладної математики. Цей номер є результатом досліджень наших учених і втілює наше прагнення збагатити та розширити горизонти знань у цих стратегічних галузях.
Item
Про підхід до формування дворівневої моделі "стан–імовірність дії" на основі попарних порівнянь та методу аналізу ієрархій
(2023) Олецький, Олексій; Франчук, Іван; Гуминський, Віктор
У рамках підходу до моделювання процесів, пов’язаних із недетермінованим прийняттям рішень на основі моделі "стан–імовірність дії", запропоновано підхід до побудови матриць "стан–імовірність дії", що базується на попарних порівняннях. Розглянуто вибір між двома альтернативами на основі розгляду багатьох критеріїв, які можуть суперечити один одному. Показано зв’язок із добре відомою дворівневою схемою методу аналізу ієрархій. Наведено ілюстративний приклад, на якому показано як ситуацію рівноваги альтернатив, так і можливість відходу від рівноваги за рахунок зміни матриць попарних порівнянь.
Item
Оптимізаційні задачі для оцінок відносної важливості елементів у методі аналізу ієрархій
(2023) Стецюк, Петро; Вакуленко, Дмитро; Ляшко, Володимир
Розглянуто задачу знаходження та задачу коригування коефіцієнтів у матриці попарних порівнянь для елементів методу аналізу ієрархій, де критерієм є мінімізація індексу узгодженості коефіцієнтів (максимального власного числа обернено-симетричної матриці) за обмежень на відхилення від заданих пріоритетів елементів. Наведено розрахунки оптимальних коефіцієнтів в обох задачах для прикладу Т. Сааті, пов’язаного з дослідженням інтенсивності освітлення та закону оберненого квадрата відстані до джерела освітлення. Розглянуто приклад застосування другої оптимізаційної задачі для формування компонентів мультимедійного психомоделювального середовища для підвищення ефективності реабілітації пацієнтів.
Item
Підходи до побудови виводу в онтологічній базі знань
(2023) Жежерун, Олександр; Смиш, Олег; Пруднікова, Анастасія
У статті наведено два приклади реалізації виводу в онтологічній базі знань. Один — із використанням SWRL-правил, другий — як систему з елементами обробки природної мови. Наведено опис створених фрагментів таксономічної ієрархії для предметної галузі (планіметрії). Як приклади використано прості задачі відкритого типу зі шкільного підручника з геометрії. Продемонстровані процедури є частиною рекомендаційної навчальної системи, яку розробляють на факультеті інформатики Національного університету "Києво-Могилянська академія".
Item
Порівняльний аналіз алгоритмів суперроздільної здатності для стиснення зображень
(2023) Бучко, Олена; Нгуєн, Сан Бинь
У статті розглянуто підхід до стиснення зображень, який передбачає використання методів суперроздільної здатності. Запропонований підхід має потенціал підвищити візуальну якість відтворення зображень і забезпечити ефективніший результат стиснення порівняно з традиційними методами стиснення. Наведено експериментальну оцінку запропонованого алгоритму на основі FSRCNN, EDSR, Real-ESRGAN мереж суперроздільної здатності з використанням кількісних та якісних показників.
Item
Метод формування навчальної вибірки для масивів даних на основі машинного навчання
(2023) Ліп’яніна-Гочаренко, Христина
У цій роботі запропоновано новий метод формування навчальної вибірки на базі машинного навчання, що об’єднує дані з RFM-аналізу та кластерного аналізу. Метод застосовано до даних, отриманих з аукціонів українського сайту ProZorro Продажі. Запропонована вибірка охоплює 92 638 аукціонів, 29 164 унікальні аукціони та 39 747 унікальних організаторів. У процесі RFM-аналізу дані розбито на групи: "Найкращі організатори тендерів", "Вірні організатори тендерів" та ін. Далі, методом K-means, дані були поділено на кластери, що дало змогу відокремити різні категорії організаторів. Результати тестування, проведеного з використанням Logistic Regression і Naive Bayes, засвідчили високу точність для обох методів. Продемонстровано, що вибірка та групування за допомогою запропонованого методу допомагають відрізняти організаторів тендерів за їхніми характеристиками та результатами. Подальші дослідження мають бути у напрямі розроблення автоматизованої системи для вибору організаторів тендерів на основі машинного навчання, що сприятиме оптимізації участі у тендерних процедурах.
Item
Застосування методів машинного навчання для класифікації супутникових зображень: огляд літератури та ключових фреймворків
(2023) Царинюк, Олександр
У розвитку цифрових технологій і космічної галузі значущу роль відведено ефективному аналізу супутникових зображень. У цій статті докладно розглянуто методи машинного навчання, які застосовують для класифікації таких зображень, а також для вивчення ключових інструментів і фреймворків, які активно використовують у цьому напрямі. В основі дослідження — аналіз сучасних підходів до класифікації, зокрема за допомогою глибоких нейронних мереж. Окремий розділ присвячено популярним фреймворкам, як-от PyTorch, TensorFlow тощо, їхнім особливостям під час роботи з геоданими. Для об’єктивності подано літературний огляд відомих досліджень і робіт, що вплинули на розвиток цієї галузі.
Item
Foreign economic strategic priorities of Ukraine
(2023) Filipenko, Anton; Bazhenova, Olena; Polishchuk, Lina; Rylach, Nataliya
The paper is devoted to the analysis of modern foreign economic strategic priorities of Ukraine, features of their implementation in the context of the key purposes of economic development of the country. Emphasis is placed on the need to use modern tools to support domestic producers and limit import expansion in the context of the formation of a new export strategy of Ukraine. Ukraine is a small open economy that makes extensive use of external factors of economic development both in the context of markets for its products, especially the agricultural sector, and attracting important resources of critical imports, including oil and natural gas, electronic equipment and more. From this point of view, the analysis has revealed the role and importance of two key players in the world market – the United States and China – in ensuring Ukraine’s external economic balance. The paper empirically examines the dependence of certain macroeconomic indicators of Ukraine on similar indicators of the United States and China (the so-called ‘large’ and systemically important economies for Ukraine). Vector autoregression models were used as a research tool to explore the dynamic interdependencies between macroeconomic indicators in the case of explaining their present values by the previous ones. For this purpose, percentage changes in gross domestic product and consumer price index compared to the corresponding period of the previous year for the USA, China and Ukraine were selected. As a result of the research, impulse-response functions from ‘large’ economies showed the dependence of indicators that characterise economic development in Ukraine from them and their long-term absorption, both in the context of economic growth in these countries and inflation imports from abroad. Moreover, it should be noted that the influence of China is more significant than that of the United States, especially if we consider the impact of fluctuations in the consumer price index in China on economic growth and inflation in Ukraine. This necessitates further research on this issue in line with the formation of scientifically sound foreign economic strategy and policy of Ukraine. The impact of economic growth in the United States and China on Ukraine’s GDP fluctuations is positive and almost the same (peaking in the second quarter and gradual levelling over two years). In turn, the variance decomposition of forecast errors for Ukraine’s GDP shows that in the long run about 52% of its variability result from modelled external factors, which in our opinion is due to significant openness of Ukraine’s economy and, consequently, ‘large’ economies. Finally, paper emphasizes the need to assess their international economic policy to minimize risks in the implementation of the country’s foreign economic strategy.
Item
Драйвери економічного зростання: кейси повоєнного відновлення
(2023) Баженова, Олена
Вступ . Актуальність дослідження досвіду успішного повоєнного відновлення країн світу в контексті ідентифікації й аналізу драйверів їхнього економічного зростання для України на сьогодні безсумнівна, враховуючи необхідність розробки ефективної економічної політики та стратегій для сприяння відбудові економіки і виходу на траєкторію довгострокового економічного зростання. Метою дослідження є емпіричне визначення драйверів економічного зростання в країнах, які уособлюють приклади успішного повоєнного відновлення. Серед таких країн виокремлюють Японію, Республіку Корея та Ізраїль, що є унікальними прикладами поєднання глобальних, економічних, політичних та культурних чинників економічного зростання, що виступає об'єктом цього дослідження. Методи . Для визначення внеску факторів у забезпечення економічного зростання проведено декомпозицію темпу зростання ВВП відповідно до його чинників. Результати . Розраховано внески факторів виробництва у зростання ВВП в Японії, Республіці Корея та Ізраїлі протягом 1951–2019 рр., на основі чого здійснено аналіз вирішальних драйверів економічного зростання. Висновки . Аналіз драйверів економічного зростання в післявоєнний період країн, які є взірцями успішного відновлення економіки, засвідчив, що основним чинником повоєнного відновлення є загальна факторна продуктивність, яка охоплює і нові технології, інвестиції в наукові дослідження, сприяння інноваційній діяльності, а також сприятливе бізнес-середовище, політичну стабільність та інституції. На другому місці за впливовістю чинників у період повоєнного відновлення – накопичення фізичного капіталу. Щодо основних заходів економічної політики насамперед слід наголосити на лібералізації економік, наявності достатнього обсягу зовнішнього фінансування та експортній орієнтованості досліджуваних країн. Досвід повоєнного відновлення засвідчив, що наявність природних ресурсів не відіграє вирішальної ролі у сприянні економічному зростанню.
Item
Економічне зростання та формування інноваційних екосистем
(ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України", 2023) Бажал, Юрій
Розд. 1.2. з колективної монографії "Оцінка інноваційного розвитку та структурні трансформації в економіці України", у якому висвітлено питання економічного зростання та формування інноваційних екосистем.
Item
Тернопіль 1920–1930-х років: експозиційно-виставковий потенціал документів архіву Омеляна Пріцака
(Тернопільський обласний краєзнавчий музей, 2023) Сидорчук, Таїсія
В статті проаналізовано архівні документи тернопільського періоду життя видатного вченого ХХ ст. Омеляна Пріцака (1919–2006), які зберігаються в архівній колекції вченого в науковій бібліотеці Національного університету "Києво-Могилянська академія". Охарактеризовані різні види і типи архівних документів в контексті їх можливого використання в музейній практиці, зокрема при створенні експозиційних розділів або виставкових проєктів, присвячених історії та культурі Тернополя 1920–1930-х років.
Item
Digital solutions for the development of corporate health programs
(2023) Aleksandrenko, Hlib; Shevchenko, Maryna
Introduction. The article examines the relevance and importance of the health status of employees in modern society. Considering the rapid development of digital technologies, the expediency of their use to improve health and well-being at workplaces is being investigated. Purpose. The purpose of the article is to analyze the current state of development of digital technologies for corporate health programs, as well as to present the results of the developed and implemented digital tool for the implementation of the corporate health program. Materials and methods. The research materials are: 1) regulatory and legal support for the regulation of corporate health of employees of enterprises; 2) information resources of foreign companies that use scientific and practical achievements in the field of digital technology development to preserve and strengthen the corporate health of enterprise employees. In the process of carrying out the research, the following scientific methods were used: theoretical generalization (to characterize corporate health programs and digital applications for tracking the individual corporate health of employees); formalization, analysis and synthesis (to build a model of strengthening corporate health); logical generalization of results (formulation of conclusions). Results. One of the modern trends in the field of personnel management (or, as we call it now, human resources or HR) is the implementation of a holistic approach to the well-being of employees. Companies offer innovative programs to ensure financial well-being, mental health, a healthy lifestyle (in particular, nutrition, physical activity), stress management, etc. It has been becoming a part of both the employer's corporate social responsibility and a strategy crafted to ensure the maintenance of a positive HR brand, attract and retain talents, and increase the level of employee engagement as well as efficiency. It has been confirmed by the results of the Deloitte study. The developed and implemented model of the corporate health program, one of the components of which is the use of digital tools in the form of an automated system of interaction, ensured effective communication and feedback with program participants and prompt response to their needs. Automated distribution of information, support, and personalization were carried out thanks to the proposed algorithm and the possibility of customization through the personal account of each program participant. Thus, we were able to provide a personalized approach to each of them. Discussion. The predicted economic efficiency of this program is estimated for the company's management at approximately $51,000 per year. It has been established that strategies, conditions, or activities carried out in the work environment can motivate employees to make changes that will not only have a positive effect on their health and well-being but also allow for increased productivity at the workplace.
Item
Вільні люди 'Freе People' and Надійний тил 'Reliable Rear': Names of Ukrainian Resistance and Support
(2023) Kadochnikova, Olena
During the ongoing Russo-Ukrainian War, Ukrainian society has demonstrated an unprecedented growth in volunteer activity (from 103rd position in the World Ranking of Charity to 10th in 2022), which specializes in aiding the Ukrainian military and civilians defending Ukrainian territories. This article presents the results of a study that analyzed the naming practices of volunteer organizations in Ukraine. The research was based on an original corpus of 300 names. The study revealed that the names of volunteer organizations are an important component of political language, because their function is to unite people and encourage action via the manifestation of shared cultural values and practices. The names of volunteer organizations may be viewed as cultural artifacts that codify common spontaneous social reactions to the current conflict. These ergonyms are grouped according to three main patterns: naming peculiarities relating to the participants of volunteer groups (both volunteers themselves as well as those supporting their activity), names given depending on the situation, and naming goals as a method of driving social transformation.
Item
The Specific Nature of Representing Children's Interests under Martial Law
(2023) Khanyk-Pospolitak, Roksolana; Fedosieieva, Tetiana
Russia’s armed aggression, and the subsequent imposition of martial law in Ukraine, made it necessary to move children to safer areas of the country and abroad. This concerns both children who move with family members (not always legal guardians) as well as children who have no parental care during the process. Due to this issue, the representation of children is of particular importance, in particular in connection with changing the place of the child’s residence, its movement, border crossing, registration of status (such as a child with no parental care, an internally displaced person, a person who received temporary protection, a refugee, etc.), as well as a possible appeal to the court in this regard. This article defines the term "child" according to Ukrainian legislation. It is noted that the definition is age-based — these are people under the age of 18. The legislative division of children into "minors" and "underage" affects the scope of their rights and responsibilities. Further on in the article, the powers of various authorities of Ukraine are determined, which stem from the need to protect the rights of children, especially those who are abroad, in particular in relation to interactions with the relevant authorities of the state where the children reside. It is noted who the legal representatives of the child are and what documents confirm the legal representation. Special attention is paid to the legal representation of children without parental care, along with the question of who can represent children if they move to areas where they have no legal guardians. It is noted that, under the conditions of martial law, the procedure for taking a child into family forms of placement (guardianship, care, foster family, etc.) has been significantly simplified. Unlike the situation under usual conditions, representation in times of martial law is often accompanied by the need to take into account certain special rules introduced during the period of that state, and confirmation of authority can be complicated by actual circumstances (such as evacuation), or the specifics of the settlement of relations of a representative office abroad. At the same time, representation should be carried out with the maximum possible consideration of the best interests of the child.
Item
Панегірик гетьману Івану Самойловичу у "Скарбниці потребній" Йоаникія Галятовського (1676) та витоки козацьких історичних репрезентацій початку XVIII ст.
(Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, 2023) Затилюк, Ярослав
Аналізується панегірик гетьману І. Самойловичу у передмові до видання "Скарбниця потребная" Йоаникія Галятовського. Простежується вплив твору на спроби сформувати загальну концепцію козацької історії наприкінці XVII – на початку XVIIІ ст.
Item
Нові відомості про ремонт Десятинної церкви в 1760- х роках (за документальними матеріалами Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського)
(Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, 2023) Затилюк, Ярослав
Систематизовано дані відомих досліджень про ремонт Десятинної церкви в середині XVIII ст. Відзначаються їхні неточності, а також уводиться до наукового обігу грамота київського митрополита Арсенія 1761 р. з колекції Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Документ важливий для визначення характеру ремонту споруди Десятинної церкви в 1760-х роках, зведеної коштом митрополита Петра Могили.
Item
Грамота гетьману Юрію Хмельницькому на володіння містом Гадячем
(2023) Арістов, Вадим; Дегтяренко, Марина
Стаття містить огляд грамоти, виданої московським царем гетьману Війська Запорозького Юрію Хмельницькому на володіння містом Гадячем. Документ датується початком 1660 р. Після укладення Переяславської угоди Юрія з Московією восени 1659 р. гетьман просив царя про підтвердження грамоти на володіння Гадячем, виданої його батьку Богдану Хмельницькому 1654 р. Відповіддю на це клопотання стала грамота Олексія Михайловича 1660 р. Означений документ не був опублікований у класичних збірках документів, пов’язаних із історію держави Війська Запорозького другої половини 17 ст. Таким чином опрацювання грамоти заповнює археографічну лакуну.