Факультет правничих наук

Permanent URI for this collection

Browse

Recent Submissions

Now showing 1 - 20 of 66
  • Item
    Як співвідношення понять медіації і правосуддя впливає на позитивні зобов'язання держави у гарантуванні прав людини
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2025) Биковець, Дар'я
    Рекомендації та директиви Ради Європи, програмні документи і стратегії України тощо висвітлюють медіацію в розрізі покращення доступу до правосуддя, але прямо в цих документах не зазначено, що застосування медіації охоплюється здійсненням правосуддя. Відповідно до цього природа та місце EDR в системі вирішення спорів є дискусійною: вона є частиною системи 1) здійснення правосуддя 2) вирішення й розв’язання спорів чи медіація є 3) автономною системою. Якщо медіація й справді є частиною системи здійснення правосуддя, то чи має держава задля забезпечення доступу до правосуддя сприяти доступу до медіації?
  • Item
    Реалізація права на інформацію в умовах воєнного стану: проблеми і виклики
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2025) Клюс, Юрій
    Україна в умовах повномасштабної війни стикається з серйозними викликами у сфері реалізації права на інформацію. Через надзвичайно активні інформаційні потоки та різноманітні джерела даних виникає проблема поширення недостовірної інформації, у тому числі з боку представників влади. Це призводить до втрати довіри до державних інституцій, порушення інформаційної безпеки, а також загрожує верховенству права. У цій роботі розглянуто основні правові аспекти права на інформацію в Україні та обмежень, пов’язаних із воєнним станом, а також приклади поширення дезінформації.
  • Item
    Підняття корпоративної завіси як інструмент реагування на зловживання цивільним правом
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2025) Манзюк, Іван
    У тезах описано правову природу принципу заборони зловживання цивільним правом. Досліджено можливість застосування заборони зловживання цивільним правом у відносинах щодо корпоративного структурування великих груп компаній. Обґрунтовано можливість застосування доктрини підняття корпоративної завіси для запобігання недобросовісному використанню майнової та організаційної відокремленості юридичної особи. Проаналізовано практику Верховного Суду щодо застосування доктрини підняття корпоративної завіси для запобігання зловживання правом.
  • Item
    Використання штучного інтелекту в цифровому контенті: питання регламентації
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2025) Романюк, Марта
    З кожним роком технологічний прогрес і епоха цифровізації створюють нові виклики для захисту прав та інтересів осіб. У пов’язаних із ними сферах український законодавець створює нову практику, як, наприклад, у законах "Про цифровий контент та цифрові послуги", "Про віртуальні активи", "Про хмарні послуги", "Про електронну комерцію", а також вносить корективи відповідно до вимог часу до законів "Про захист прав споживачів" та "Про авторське право і суміжні права". Як видається, наступним на черзі є врегулювання штучного інтелекту: як у контексті встановлення його правового режиму, так і імплементації законодавства Європейського Союзу. У цьому дослідженні ми виявимо наявну проблематику в суспільних відносинах, пов’язаних зі штучним інтелектом, проаналізуємо чинну законодавчу практику Європейського Союзу та дослідимо стан розроблення нормативних актів в Україні.
  • Item
    Реєстроване партнерство як сучасний інструмент захисту прав особи: зарубіжний досвід і законодавчі перспективи в Україні
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2025) Семчук, Ганна
    Досліджено інститут цивільного партнерства як ефективний інструмент захисту прав осіб в Україні. Проаналізовано досвід ЄС, зокрема "скандинавську модель" цивільного партнерства. Висвітлено актуальність запровадження інституту реєстрованого партнерства в Україні в контексті рішення ЄСПЛ у справі "Маймулахін і Марків проти України", правових викликів воєнного стану та євроінтеграційних процесів.
  • Item
    Оборотоздатність анатомічних матеріалів людини як об'єктів цивільних прав
    (2024) Музика, Леся; Сєда, Софія
    У статті з’ясовано особливості оборотоздатності таких об’єктів цивільних прав, як анатомічні матеріали людини. Обґрунтовано підхід щодо визнання анатомічних матеріалів людини обмежено оборотоздатними. Окрему увагу приділено питанню укладення цивільно-правових договорів щодо анатомічних матеріалів людини, визначено, які договори можуть укладатися для необхідності врегулювання правовідносин під час їхнього обігу. Зважаючи на особливий статус цих об’єктів, передусім немайнову природу, проаналізовано, які цивільно-правові конструкції не можуть бути застосовані.
  • Item
    Зарубіжний досвід існування ризиків щодо порушення прав людини в умовах політичної нестабільності
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2024) Басараб, Остап
    Мета дослідження. Виявити ризики, що виникають при встановленні диктаторського режиму в країні й узурпація влади, які призводять до порушення прав людини.
  • Item
    Електронне врядування в Україні: цифровий уряд, трансформаційні ризики, тренди розвитку
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2024) Батіг, Віктор
    Мета дослідження полягає у виявленні та аналізі ризиків, які супроводжують процеси впровадження та експлуатації цифрового уряду.
  • Item
    Українсько-естонський обмін технологіями цифрового врядування
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2024) Бурдун, Іванна
    Мета дослідження: з’ясувати чи змінилась динаміка співпраці України та Естонії у сфері цифрового управління за останні 10 років.
  • Item
    Виклики та ризики розвитку аграрного сектору України в умовах російсько-української війни
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2024) Варенбуд, Анжеліка
    Метою дослідження є проаналізувати існуючі виклики та ризики, які перешкоджають розвитку аграрного сектору України в умовах російсько-Української війни та визначити способи для їх запобігання та мінімізації.
  • Item
    Енергетична політика України в умовах повномасштабного вторгнення: ризики та загрози розвитку
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2024) Власова, Марія
    Метою дослідження є проаналізувати енергетичну політику України в умовах повномасштабного вторгнення та виявити основні ризики та загрози для розвитку енергетичного сектору.
  • Item
    Тенденції та напрямки розвитку освіти
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2024) Гладких, Анастасія
    Мета дослідження: дослідити сучасні тенденції в освіті та виявити їх мотивацію та можливі впливи на навчальний процес та суспільство в цілому.
  • Item
    Енергетична децентралізація в Україні: необхідність та можливість впровадження
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2024) Грабовська, Уляна
    Мета дослідження: дослідити актуальний стан, мету та довести необхідність впровадження енергетичної децентралізації на території України.
  • Item
    An ecosystem of cultural and creative industries as part of the European economy
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2024) Huhniak, Anna
    The purpose of the study is to analyse the ecosystem of cultural and creative industries (CCI) in Europe; to analyse the best practices of the CCI in European countries; to determine the impact of Creative Europe on the European economy; to investigate the importance of developing the CCI ecosystem in improving Ukraine's economic situation during the war.
  • Item
    Цифровізація в органах публічної влади в Україні
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2024) Копилов, Денис
    Мета дослідження полягає у визначенні спрямування політики цифровізації в органах публічного влади в Україні та аналізі її результатів.
  • Item
    Strategic approaches to optimizing digital service delivery
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2024) Lysenko, Roman
    This paper is aimed to provide strategic recommendations for optimizing digital service delivery in the public sector to enhance efficiency, accessibility, and security.
  • Item
    Виклики та заходи їх подолання для Полтавської обласної військової адміністрації в умовах воєнного стану
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2024) Литвиненко, Сергій
    Метою дослідження є проаналізувати діяльність, виявити виклики та заходи їх подолання для Полтавської обласної військової адміністрації в умовах воєнного стану.
  • Item
    Ризики у сфері цифровізації освіти та шляхи їх мінімізації
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2024) Любашевський, Михайло
    Метою дослідження є оцінка ризиків, повʼязаних з впровадженням цифровізації в освітню сферу та визначення шляхів їх мінімізації.
  • Item
    Ризики ігнорування та відсутності розробки сланцевого газу в Україні
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2024) Марахов, Кирило
    Мета дослідження: виявити можливі ризики відмови від видобутку сланцевого газу на території України.
  • Item
    Вплив громадського активізму на хід російсько-української війни
    (Національний університет "Києво-Могилянська академія", 2024) Маркосян, Софія
    Мета: проаналізувати вплив діяльності волонтерів на забезпечення військових потреб та обґрунтувати ефективність.