Затилюк, Ярослав
Інститут історії України Національної академії наук України
"Київська Русь" – давній академічний термін, яким усі історики протягом ХІХ ст. позначали політичне утворення східних слов’ян зі столицею в Києві, що сформувалося упродовж Х ст. та існувало до 1240 р. Причому вихідці цієї держави називали її "Русь", а себе – "русами". В Україні цим поняттям активно користуються після здобуття незалежності як таким, що позначає етап, власне, української національної історії. Нащадки московитів натомість тримаються поняття "Древнерусское государство", його також придумали в ХІХ ст., правда, на позначення реалій політичної історії Русі від середини ХІІ – до середини ХІІІ ст., коли, як вважалося, Київ утратив свій столичний політичний статус, а його "носієм" стало виключно Володимиро-Суздальське князівство. Але згодом у північній країні поняття "Древня Русь" стали застосовувати до "всієї" історії Русі ІХ–ХІІІ ст., і в такий спосіб відкинули Київ, а з ним – і все "історичне право" українців вважатися спадкоємцями цієї держави.
Київська Русь, руси, Михайло Грушевський, українська державність, спадкоємці Русі, стаття
Затилюк Я. В. Якими є основні теми і сюжети московсько-української війни за "києво-руську спадщину"? / Ярослав Затилюк // Перелом: війна Росії проти України у часових пластах і просторах минувшини. Діалоги з істориками : у 2-х кн. / упоряд.: Г. Боряк, О. Ясь ; відп. ред. В. Смолій ; НАН України, Інститут історії України. - Київ : Інститут історії України НАН України, 2022. - Кн. 1, Розділ 2. - С. 262-263.